Deniz Gezmiş'in annesi son yolculuğuna uğurlandı

Mukaddes Gezmiş toprağa verildi...

Deniz Gezmiş'in annesi son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye öğrenci hareketi liderlerinden ve 68 Kuşağının simge isimlerinden Deniz Gezmiş’in önceki gün 94 yaşında vefat eden annesi Mukaddes Gezmiş, son yolculuğuna uğurlandı. Gezmiş için Üsküdar Selimiye Camii’sinde düzenlenen cenaze törenine katılan yüzlerce kişi cami avlusuna sığmadı.

Önceki gün evinde hayatını kaybeden Mukaddes Gezmiş için Üsküdar Selimiye Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Törende taziyeleri, Mukaddes Gezmiş’in oğulları Bora Gezmiş ile Hamdi Gezmiş kabul etti. Törene CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ile Şafak Pavey, CHP İstanbul Milletvekilleri Mustafa Balbay, aykut erdoğdu, Kadir Gökmen Öğüt, ihsan özkes, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile Gezmiş ailesinin yakınları ve başta 68’liler kuşağı mensupları olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı. Katılımın yüksek olması nedeniyle cami avlusu doldu, dışarıya taştı.

BORA GEZMİŞ: "BU KALABALIK İLE ANNEMİ UĞURLAMAK BİZİ MUTLU EDİYOR"

Taziyeleri kabul ettiği esnada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bora Gezmiş, cenazeye olan yoğun ilgi nedeniyle söyleyecek bir söz bulamadığını belirterek, herkese teşekkür etti. Bora Gezmiş, "Annemi uğurluyorum ancak bu kalabalık ile uğurlamak başka bir şey. Oğlu Deniz’ine kavuştu diye kendimizi teselli ediyoruz. Bu kalabalık ile annemi uğurlamak gerçekten bizi mutlu ediyor" dedi. Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş ise annesinin vefatıyla ilgili olarak, "Hani şairin dediği gibi her ölüm erken bir ölümdür, bu hele bir anneyse" diye konuştu.

"DENİZ’E SELAM SÖYLE..."

Mukaddes Gezmiş için helallik alınmasının ardından öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Namazı, CHP İstanbul Milletvekili ve Üsküdar eski Müftüsü İhsan Özkes kıldırdı. Yapılan duaların ardından Mukaddes Gezmiş’in naaşı musalla taşından alınarak, cenaze aracına taşındı. Bu sırada omuzlarda taşınan tabuta cami avlusundaki vatandaşlar karanfiller attılar. Alkışlar eşliğinde cenaze aracına taşınan naaşın arkasından bazı vatandaşların, ’Deniz’e selam söyle’ şeklinde seslendiği duyuldu. Bir grup ise, "Analar doğurur, faşistler öldürür" şeklinde slogan attı.

Mukaddes Gezmiş’in cenazesi daha sonra Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi. (Milliyet)

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 16:33
YORUM EKLE