Demirtaş'tan Kadir İnanır'ın adaylığına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Bülent Arınç'ın 'HDP yüzde 6'yı geçemez' açıklamasına da yanıt verdi

Demirtaş'tan Kadir İnanır'ın adaylığına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti genel merkezinde, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Toplantısı öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Demirtaş, Bülent Arınç'ın "HDP yüzde 6'yı geçemez" açıklamasına yanıt verirken, Kadir İnanır'ın HDP'den aday olacağı iddialarına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

Demirtaş'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

ARINÇ'A YANIT

"Biz emin olun ki, Bülent Arınç'ın hevesini kursağında bırakacağız, hiç şüpheniz olmasın. Arınç, HDP'nin seçimlerde baraj altında kalmasını çok istiyor. Partimizin baraj gibi bir sorunu kalmadı ve barajı aşacak.

"Baraj utancı bizim utancımız değil. AKP'nin 12 yıldır iktidarda bulunmasına rağmen bir türlü kaldırmadığı bir utançtır. Bülent Arınç Beyefendi, HDP'yi bu şekilde baraj altında bırakmak için manipülasyon yapacağına, barajı neden kaldırmadıklarını, bu utanca neden sahip çıktıklarını izah etse daha anlamlı olurdu.    

"Yüzde 10'dan daha fazla oy alarak ileriki dönemde barajı, anlamsız hale getireceğiz. Göreceksiniz, AKP barajı kaldırmak zorunda kalacak. Çünkü bu barajın konulma nedeni biziz. Biz, parlamentoya girmeyelim diye cunta, darbe hükümetinin, döneminin bir kararıydı bu. Biz, yüzde 10 barajını rahatlıkla aşacağımız için önümüzdeki dönem baraj tartışması kalmayacak.

"("Baraj çözüm sürecini olumsuz etkiler mi?" sorusu üzerine): Seçim sonrası ortaya çıkacak durumu görmek lazım. Şimdiden 'Şöyle olur, böyle olur' demek yanlış olur. Fakat parlamentoda temsiliyet adil olmazsa, parlamentonun meşruiyeti tartışılır, HDP'nin varlığı tartışılmaz. O haliyle hükümet nasıl süreci yürütür? Bunun cevabını onların vermesi lazım, bizden istenmemesi lazım. Gayrimeşru bir oluşum, hükümetle nasıl süreci yönetecekler, kendilerine bu soruyu sormak lazım."

İTTİFAK SÖYLENTİLERİ

"HDP'nin bir ittifak arayışı yok. Saçma sapan şeyler bunlar, kafa karıştırmak üzere birileri tarafından ısıtılıp ısıtılıp gündeme getirilen mevzular. Ama toplumsal gruplarla elbette ki ittifakın ötesinde stratejik birlik arayışımız var. AKP, bizim siyasi olarak ittifak, işbirliği yapabileceğimiz bir anlayış değil."

ÖCALAN ATEŞKES ÇAĞRISI YAPACAK MI?

"Bilemiyoruz, arkadaşlarımız bir iki gün içinde muhtemelen giderler. Tartışmaları orada göreceğiz, izleyeceğiz. Heyetimiz gidince tartışmaları izleyecek, dönüşte de kamuoyuna bilgi verecek. Ne tartışılacağını bilmiyoruz, müzakere başlayacak mı başlamayacak mı, karşılıklı ne adımlar atılacak?

"Öcalan'ın serbest kalma gibi bir talebi yok. Kendisi şunu söylüyor; 'Kapıyı açsalar, buyrun çık deseler, çıkmam. Benim buraya konulma nedenim ne ise onun ortadan kalkmış olması lazım, benim çıkmam için. Ben, siyasi nedenlerle buraya konuldum ve siyasi davası olan bir insanım. Bununla ilgili hiçbir adım atılmadan 'Öcalan'a özgürlük, Apo'ya af çıkacak' şeklindeki söylentilerden ben rahatsız oluyorum. Çünkü ben, böyle bir beklenti içerisinde değilim' diyor. Dışarıda tartışmalar yürütülüyor ama bu kendisinin bir talebi ya da beklentisi değil. 'Eğer Türkiye bir gün normalleşirse, benim buraya konulma gerekçem ortadan kalkarsa, herhalde devlet beni burada tutmak için bu kadar para harcamaz' diyor."

KCK'NİN 'ÖZ SAVUNMA' AÇIKLAMASI

"KCK'nın açıklamaları kendilerini bağlar."

CİZRE OLAYLARI

"Ne zaman ki Cizre'deki gençlik karar aldı, hendekleri kapatma, yüz kapatmanın yasaklanması kararını alır almaz o akşam Cizre'de provokasyonlar başladı. O günden bu yana 5 kişiyi katlettiler. Şimdi 'HÜDAPAR ile HDP çatışması' deniyor ama ortada böyle bir şey yok. KCK'nın açıklaması bir yana da devletin buna bir cevap vermesi lazım. Bunun cevabının İçişleri Bakanlığı tarafından bizzat verilmesi lazım. Ortada Kürtler arası bir çatışma yok, kimse de böyle göstermesin. Özellikle HÜDAPAR bu tuzağa düşmesin. Ben, 'İki tarafın içerisine de sızmalar var ve birbirine düşürmeye çalışıyorlar' diyorum. HÜDAPAR, 'Hayır bizde sızma yok' diyor. O halde bu insanları siz mi öldürdünüz? HÜDAPAR'lılara açık soruyorum. Aranızda sızma yoksa Cizre'deki 5 kişiyi bizzat siz mi katlettiniz?"

KADİR İNANIR'IN ADAYLIĞI İDDİASI

"Bir görüşmemiz olmadı. Bu, bizden kaynaklı bir açıklama değil. Herhalde yakıştırmışlar, böyle bir gelişme önümüzdeki günlerde olur mu göreceğiz. Biz, kendisiyle görüşmek elbetteki isteriz. Bütün toplumsal kesimlerin hepsiyle görüşmeler yapacağız, sevgili Kadir İnanır da bunlardan biridir ama ne adaylık teklifimiz gitmiştir ne de kendisinden bir kabul gelmiştir bu aşamada."

PARİS'TEKİ SALDIRI

"Daha önce 3 Kürt kadın devrimcinin oradaki katliamı üzerine bir protesto gösterisi olacaktı ayın 10'unda. Bir heyetimiz de bunun için Paris'e gidiyordu. Gitmişken bu son katliamla ilgili de yerinde bazı gözlemler yapacak, bilgiler toplayacak.

"Bunun üzerinden büyük bir İslamofobi kesinlikle geliştirilmemelidir. Fransız halkının acısını paylaşıyoruz.

"Bu tür saldırılar dünyanın her yerinde olabilir. Bütün Ortadoğu'da kimin elinin kimin cebinde belli olmadığı kaotik bir durum yaşanıyor. Bu kaos Ortadoğu ile Suriye ile sınırlı kalmayacak bu görünüyordu zaten. Bizce bunun en makul yolu kısa sürede Suriye'de ateşkesin sağlanması ve diğer ülkelerde de. AKP'nin IŞİD ile yaptığı dansın faturası inşallah bize de çıkmaz, dikkatli olunması lazım."             

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2015, 17:00
YORUM EKLE