09 Haziran 2016 Perşembe 14:42
Demirtaş’tan AB'ye 'Erdoğan' uyarısı: "Durum kötüleşiyor; iç savaşa sürükleniyoruz"

 Türkiye’nin bir iç savaşa sürüklendiği uyarısında bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaşananlara Avrupa Birliği’nin (AB) göz yumduğunu savunarak, “AB hükümetleri sanki Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hoşlanıyor gibi görünüyor” diye konuştu.

İtalyan gazetesi La Repubblica’ya konuşan Demirtaş, Kürt illerindeki abluka ve ölümlere dikkat çekerek, içine sürüklenen bu iç savaş durumundan ‘artık çıkış olmadığını’ ifade etti.

Demirtaş’ın La Repubblica’ya verdiği mülakattan öne çıkan başlıklar şöyle:

"ERDOĞAN, KÜRT HAFIZASINA DARBE İNDİRMEK İSTİYOR"

“Erdoğan Kürtleri saf dışı bırakmak istiyor. Türkiye’yi zenginleştiren etnik farklılıkları yok etmek istiyor. Sanırım bu oldukça açık. Kürt hafızasına darbe indirmek istiyor. Yani sadece PKK’yi değil, sendikaları, sivil toplumu, tüm Kürt siyasi temsilcileri. Bu durdurulmalı. Ancak AB bunun yapılmasına izin veriyor.

AB’NİN TUTUMU

“Geçtiğimiz haftalarda Almanya, Norveç, İtalya gibi ülkeleri ziyaret ettim ve Kürt bölgelerindeki değişim sorunlarını ele aldım. Angela Merkel’in Almanyası, Erdoğan’ın suçlarına göz yummamalı, mülteciler konusunda kendisini zorda hissetse bile. Böylece Erdoğan’ın liberal olmayan projelerini hayata geçirmesi için serbest bir alan oluşmasına olanak tanıma riski doğuyor. Bu, Avrupa’nın yapmış olduğu çok ciddi bir hatadır.

"İÇ SAVAŞ" UYARISI
 
“(AB), ordu kanalı ile aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin öldürüldüğü ve sokağa çıkma yasağının ilan edildiği Kürt kentlerinde her gün yaşanan katliamları görmezden gelmemeli. Sizlerin bu konuda bilgi eksikliğiniz var. O halde Türkiye’deki demokrasinin durumuna ilişkin gözlerinizi açmalısınız. Çünkü bir iç savaşa sürükleniyoruz.

“Durum günden güne kötüleşiyor ve şimdi bundan hiçbir şekilde çıkış yok, hiç olumlu bir şey yok. Dinden ilham alan muhafazakar hükümet, Kürtlerle barış süreci için hiçbir çözümü kabul etmiyor.

“Barış süreci, Erdoğan için olumlu bir şeydi, çünkü o dönemde Kürtlerin oyunu istiyordu. Bizim toplumumuzun talepleri ise kesindi: sivil bir Anayasa yapılması, egemen faşizmi defetmek ve tam demokrasiye ulaşmak. Erdoğan ise İslami bir milliyetçiliği hedefliyor. Bu yüzden askerle yeniden ortaklığa girdi ve geçmiştekinden daha kanlı olan savaş tekrar başladı.

"ERDOĞAN, BARIŞIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR"

“Demokratik bir Türkiye yanlısı gazeteler acı çekiyor, bir de bunun üzerine AB hükümetleri sanki Erdoğan’dan hoşlanıyor gibi görünüyor. Siyasi liderlerimiz, kurumsal olarak yapmamaları gerekmesine rağmen doğrudan Cumhurbaşkanı ile muhatap oluyor, başbakan ile değil. Ben ise böyle yapmıyorum. Erdoğan, bugün barışın önündeki en büyük engeldir. Ancak daima o yönetmeyecek ki.”

Son Güncelleme: 09.06.2016 14:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.