Demirtaş'tan 'kandırıldık' diyen Erdoğan'a: Kandırıldık mazeretini kabul etmiyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, patisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı

Demirtaş'tan 'kandırıldık' diyen Erdoğan'a: Kandırıldık mazeretini kabul etmiyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Kimse kimseyi kandırmamıştır. Fethullah Gülen ile AKP aynı amaç için çalışmıştır. Ortada bir kandırma işi yok. Birbirini kandırmadılar, birbirlerine ihanet ettiler" ifadelerini kullandı.

"Üçünüz bizi 'Terörist' ilan ettiniz diye aklanamazsınız. Siz yok diyerek bizi yok sayamazsınız" diyen Demirtaş,  "Bir yandan barış için kapımız açık olacak ama bir yandan da haksızlıkların hesabını soracağız. Tek adamın peşinden koşarak bir dikta rejimi inşa etmek buradan çıkışın yolu değildir" diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın partisinin grup toplantısındaki konuşmasından satır başları şöyle:  

‘CEZAEVLERİNDE HAK İHLALLERİ ARTIYOR’   

"OHAL nedeniyle cezaevlerinde hak ihlalleri uygulanıyor. Avukatların müvekkilleriyle görüşmelerine saat sınırı getirilmiş. Avukatların müvekkilleriyle yaptığı görüşmeler kayıt altına alınıyor. Disiplin cezaları bütün cezaevlerinde uygulanıyor. 12 Eylül döneminde uygulandığı gibi askeri marşlar söyletiliyor.  

"Birçok gazetenin cezaevlerine girişi yasaklanmış, birçok televizyon kanalının izlenmesi yasaklanmış. Bu kadar yakıcı yoğun bir gündemde cezaevlerinde yapılan işkence gözden kaçıyor sanmasınlar. Bir ülkede cezaevlerinde insan hakları yoksa dışarıda da aramanıza gerek yoktur. Hasta tutsakların tedavisi aksıyor. Cezaevlerindeki yoğunluk nedeniyle birçok tutuklu ve hükümlü aynı yerlerde kalmak zorunda kalıyor.

"Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri artıyor. Cezaevlerindeki işkence gözlerden kaçıyor sanmasınlar. Bütün işkencelerden Adalet Bakanı sorumludur.  

‘KANDIRILDIK’ ŞEKLİNDEKİ MAZERETİ KABUL ETMİYORUZ’  

"15 Temmuz için birileri 'kandırıldık Allah bizi affetsin' diyor. Bu kandırılmanın tüm gerçeklikleri ortaya çıkarılmazsa daha çok kandırılacağız. Kadrolaşmayla cemaatin önünü açtılar. Kemalist kadrolar devleti ele geçirip İslami kesimi ezdiği için fırsat İslami kesime geçmişti. Gülen ve AKP bu konuda hem fikirdir.  

"Kimse kimseyi kandırmadı aynı hedef ve çaba için ittifak yaptılar. Ortada bir kandırma ilişkisi yok. Her iki taraf da devleti ele geçirmeye başladı. Birbirlerini kandırmadılar her iki taraf birbirinin güçlendiğinin farkına varınca birbirlerine ve yaptıkları devleti ele geçirme ortaklığına ihanet ettiler. Hem AKP hem Fethullah Gülen örgütü amaç birliği, hedef birliği doğrultusunda iş birliği yapmışlardır. 'Kandırıldık' şeklindeki mazereti kabul etmiyoruz.  

’30 YIL BOYUNCA BİR MECZUBUN PEŞİNDEN KOŞMUŞSUNUZ’   

"En fazla Pişmanlık yasasından yararlanabilirsiniz. Bu sizi suçsuz kılmaz. 30 yıl boyunca bir meczubun peşinden koşmuşsunuz. Her gece Hz. Peygamberi rüyamda gördüm diye salya sümük ağlayan bir adamın peşinden koşmuşsunuz. Yarın biri daha çıkıp aynısını dese onun peşinden koşmayacağınızın garantisi nedir?  

GÜLEN’İN İADESİ  

"Gülen'in iadesi konusunda samimiyetsiz davranıyorlar, çünkü gelip burada bir şeyleri anlatsa kim bilir ne olacak. O zaman Allah korusun tek partili döneme geçeriz bir tek biz kalırız. İdam tartışmalarının Gülen'in iadesinin önüne geçeceğini biliyorlar. İşkence görüntüleri de bunun için çarşaf çarşaf paylaşıyorlar. Gülen iade edilirse ortada devlet diye bir şey kalmaz o zaman ortaya çıkar ki asıl devlet Fethullah Gülen'miş paralel olanlar ise bunlar...  

YENİKAPI MİTİNGİ   

"Yenikapı'da darbeye karşıtı bir duruşla bir araya gelmesi halkın toplumun ortaya koyduğu tutum çok önemli ve saygındır. Biz HDP olarak halkın tutumunu anlıyor ve saygı duyuyoruz. Ama aynı tutumu sahne için göstermiyoruz. Halkın tutumu ne kadar saygınsa sahnenin tutumu o kadar kaypaktır. HDP ortada yoktur çünkü Fethullah Gülen ile ilişkisi olmayan tek HDP'dir. Hangi siyasetçilere dayanarak bu darbe yapıldı? CHP, AKP, MHP içerisinde kimler var.  

‘YENİKAPI GÜNAH ÇIKARMA SAHNESİNE DÖNMÜŞTÜR’   

"Yenikapı sahnesi adeta günah çıkarma sahnesine dönüşmüştür. Adil bir soruşturma olsun kimler desteklemişse ortaya çıksın. Tabi ki HDP orada olmaz çünkü darbenin yanından yöresinden tek geçmeyen HDP'dir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı adayını kim önerdi? Çıkın açıklayın. Bir gece aniden rüyanıza mı geldi yoksa. HDP,  ‘FETÖ’ ile işbirliği yaptı diye söylemlerde bulunuyorlar. Üçü de Fethullah ile kanka olmuşken bir tek temiz kalan HDP'yi suçluyorlar.  

‘YENİKAPI’DAN UZLAŞI VE BARIŞ ÇIKMAZ’   

"Özeleştiri vereceklerine hatalarının üzerini bayrakla örtmeye çalıştılar. Elbette toplum bir araya gelmeyi çok özledi. Tartışmadan, kavgadan bıkmışlar. Bu saygı değer bir tutumdur. Sahte yüzler, maskelilerin ilkesiz uzlaşması vardır, Yenikapı sahnesinde. Oradan uzlaşma ve barış çıkmaz. Keşke bizi şaşırtacak mahcup edecek bir uzlaşı çıksaydı. Biz yine alkışlardık. Ama Yenikapı bunu yaratamamıştır. Toplum bu konuda destek vermiştir, her yer de bunu haykırmıştır. Ama partiler bunu fırsata çevirip heba ettiler. HDP mevcut durumda hiçbir şey olmamış gibi, bunlar gerçekleşmemiş gibi davranamaz.  

HURŞİT KÜLTER, CEYLAN ÖNKOL   

"Biz her şeyi birbirimize karşı bir rest ve koz olarak kullanalım demiyoruz. Ama onlarla yüzleşelim. Efendim birileri demiş ki 'HDP burada olsaydı halka şehitlerimize hesap veremezdi' diyor.   Evet HDP orada olsaydı Ceylan'ın gözlerine bakamazdı, 74 gündür kayıp olan Hurşit Külter'e hesap veremezdi. HDP bunları unutup tabi ki Yenikapı'ya gidemezdi. Şırnak'ı Hakkari'yi, Cizre'yi, Sur'u, yakılmış yıkılmış kentlerimizi, Fethullah Gülen ile el ele vererek yaptıklarınızı unutarak tabi ki Yenikapı'ya gidemezdi. Ve elbette tabi ki HDP bu fotoğrafta bu ittifakta olamaz.  

‘DEMOKRATİKLEŞME İÇİN YOL HARİTASI’   

"Üçünüz bizi 'Terörist' ilan ettiniz diye aklanamazsınız. Siz yok diyerek bizi yok sayamazsınız. Bir yandan barış için kapımız açık olacak ama bir yandan da haksızlıkların hesabını soracağız. Tek adamın peşinden koşarak bir dikta rejimi inşa etmek buradan çıkışın yolu değildir.   Bakın biz liderler toplantısı çağrısı yaptık; kişisel kinimiz hesaplaşmamız olabilir ama bunları bir kenara bırakarak çözüm arayışı için çağrı yaptık. Demokratikleşme deklarasyonu imzalayalım dedik.

1. Biz, ülke yönetiminde sorumluluk sahibi olan bütün seçilmiş yöneticiler olarak, bütün dünyanın gözü önünde ve halkımızın huzurunda söz veriyoruz.

2. Bundan böyle ülke sorunlarını ve kendi aramızdaki sorunları karşılıklı güvene ve saygıya dayalı olarak konuşarak, diyalog içerisinde işbirliği ile çözeceğiz.

3. Yurttaşlarımızı en kısa zamanda bu utanç verici darbe anayasasından kurtarıp, sivil, özgürlükçü, demokratik, çoğulcu bir anayasayı hep birlikte yapacağız.

4. Ülkede her türlü adam kayırmaya, cemaat, tarikat ve çeşitli zümrelere devlet içinde iltima geçilmesine hep birlikte karşı olacağız. Devleti el ele verip çağdaş ve demokratik ölçülerde, liyakat esasına dayalı olarak yeniden organize edeceğiz.

5. Her türlü kimlik, inanç, mezhep, yaşam tarzı farklılıklarını hukukun güvencesi altına alarak eşit yurttaşlığı hâkim kılacağız.

6. Medya, ifade, gösteri hakkı gibi temel hak ve özgürlükleri evrensel standartlara taşıyacağız.

7. Devlet yönetim gücünü halkla, yerelle paylaşmalı; ekonomide adil vergi sistemini, istihdama ve üretime dayalı sağlıklı büyümeyi esas alacak, yolsuzluk, rüşvet, hırsızlığı kesinlikle önleyeceğiz.

8. Doğamızın talanına, ülkemizin vahşice yağmalanmasına göz yummayacağız.

9. Kadın özgürlüğüne hepimiz azami düzeyde bağlı kalarak, kadının toplumsal, siyasal, ekonomik alandaki gelişimini destekleyeceğiz.

10. Ülkemizde hiç kimsenin silaha, şiddete başvurmasını kabul etmeyeceğiz; elinde silahla hak arayanlara, hukuk çerçevesinde savaşı sonlandırması için müzakere teklif edeceğiz.

11. Demokratik siyasetin bütün imkân ve kanallarını sonuna kadar açık tutarak, milletin iradesinin üstünde hiçbir vesayete izin vermeyeceğiz.

12. Geçmiş hatalarımızla hepimiz cesurca yüzleşeceğiz; daha güçlü bir demokrasi, barış içinde bir Türkiye, huzur ve güven içinde bir toplumun inşası için canla başla çalışacağız. Bir daha asla ülkemizin darbe ortamına sürüklenmesine izin vermeyeceğiz.

‘YENİKAPI’DA KUTUPLAŞMANIN YOLUNU AÇTILAR’   

"Yenikapı'da buna benzer tek bir mesaj çıktı mı hayır? Yeni kutuplaşmaların yolunu açtılar. Siyasetçiler ve sahnedekiler halka layık olamadılar. Milliyetçi bir şovla kendi hatalarının üstünü bayrakla örttüler. Oradaki eksiklik HDP değil, demokrasi anlayışıdır.   Demokrasinin kırıntısı yok orada. Ülke bu kaostan nasıl çıkacak bunun tek bir mesaj vermediler. Orada birlik mesajı yoktu siyasetten. Halk birlik mesajı verdi ama sahnedekiler bunu yapamadı. Bu hatalardan dönülür mü hiç zannetmiyorum.  

‘UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN’   

Çünkü günahları çok büyük. Bütün suçları başkalarının üzerine yıkmanın peşindeler. Türkiye'nin tek bir muhalefet partisi var. Ülkeyi terk etmeyi düşünen, başka bir ülkede yaşam arayışına girenler umutsuzluğa kapılmayın. Bu ülke hepimizindir. Sayımızın oyumuzun az oluşuna bakmayın. Değişim dönüşüm böyledir. Biz lokomotifiz değişimiz dönüşümüz biz başlatacağız.  

ABDULLAH ÖCALAN’A UYGULANAN TECRİT   

"Bu kadar kritik bir dönemde İmralı'da tecridin nasıl bir açıklaması var. Sayın Numan Kurtulmuş'un o gece İmralı'yı bombalamak istediğine dair açıklamaları var. Bunları biliyorsunuz madem bir avukatın İmralı'ya gitmesine neden izin vermiyorsunuz. Darbeciler neye hangi amaca hizmet ediyorsa siz de ona hizmet ediyorsunuz. Darbeciler parlamentoyu bombaladı, İmralı'da ne yaptı bilmiyoruz. Kaç darbeci asker İmralı'da görev yapıyordu bilgimiz yok.

‘DARBECİLERLE İMRALI YAKLAŞIMINIZ AYNI’   

"2 yıl İmralı'da, 1 yıl Oslo'da görüştüğünüz lidere bunu yapamazsınız. Ailesinin ve avukatının orada ne olduğunu öğrenmeye hakkı yok mu? Nasıl toplumu gerilime sürüklüyorsunuz? Darbecilerle sizin İmralı yaklaşımınız aynı? 2 yıl bizi İmralı'ya paralelciler mi götürüyordu? Darbeden tek bir ders çıkarılmış değil.  
"Türkiye karpuz gibi ortadan ikiye ayrıldı. Türkiye her gün kamplaşmaya kutuplaşmaya doğru gidiyor. 81 vilayette demokrasi şöleni var diyorlar. Hiç değilse Şırnak'ı söylemeseydiniz. Orada demokrasi şöleni yoktu çünkü orası halen yasaklı! Bu söylemler kırıcıdır, Şırnak’ı korucu başı müteahhitlere peşkeş çekiyorlar."

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2016, 16:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 2 yıl Önce

demokrasiye hasret ülkemizde darbeler anayasası insana dair değerlerin yerlerde süründüyünü gösterdi. insani değerleri yok sayan,evrensel hukuku misafir dahi etmeyen ülke sonunda ordu,hükümet,bir inanc kurumunun hışmına uğruyor,ordu üst kademesi parale,hükümet ise imamın devlet,hükümet edenin ise paralel olması ne acı değilmi. feto darbe yapmadı,feto'ya derbe yapıldı oldu. çünkü ordu üst yönetimi anayasal kurum iken yönetiyor hale gelmişse,hükümet seçimle iş başına gelen ve anayasanın verdiği görevle tüm kurumları yönetme hakkı varken,ülkeyi,orduyu bir gurup yönetmiş,hükümet ve ordu paralel kalmış. şimdi darbe ile paralel olan kurumlar ve hükümet devlet aygıtlarını yüretmek üzere iş başına ançak darbe ile gelebilmiş. feto'nun(imamın) ordusu ise yenilmiş şimdilik.