Demirtaş, Stefan Füle ile görüştü

Demirtaş, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 'Partimize karşı büyük güven var' diye belirtti...

Demirtaş, Stefan Füle ile görüştü

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'yle görüştü. Görüşmede Demirtaş'a BDP Brüksel Bürosu temsilcileri Eyyüp Doru ve Hatice Çoban da eşlik etti.

Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Demirtaş, "Özellikle Türkiye'de devam eden çözüm sürecine dair görüş alışverişinde bulunduk. Onlar da Türkiye'deki gidişattan son derece memnun. Silahların susmuş ve demokratik siyasal çözümün aranıyor olması Avrupa'da da önemli yankı ve destek buluyor. Tabii bu sürecin AB-Türkiye ilişkilerini de olumlu etkilediğini ve uzun süredir kaybolan heyecanın, motivasyonun yeniden canlandığı burada da hissediliyor" dedi.

'PARTİMİZİN SAYGINLIĞI ARTIYOR'

Demirtaş, AB Komisyonu'nun çözüm sürecine en başından beri güçlü destek verdiğini ve bu kararlı duruşunu muhafaza ettiğini belirtti. Selahattin Demirtaş, "Partimizin AB kurumları nezdinde etkinliğinin ve saygınlığının çok daha artmış olduğunu bu toplantılarda gözlemliyoruz. Partimize karşı büyük bir güven var. Çözüm sürecine dair partimizin oynadığı önemli rol buralarda da yankı uyandırıyor" ifadesini kullandı.

"YENİ ANAYASANIN İÇİNDE OLACAĞIZ"

Özellikle Türkiye'nin, önünün açılması, demokratikleşme ve yeni anayasa yapımı konusunda cesaretlendirilmesinde AB'nin önemli rol oynayabileceğini Füle'ye ifade ettiklerini belirten Demirtaş, "Biliyorsunuz biz yeni anayasa konusunda net bir tutuma sahibiz. Türkiye yeni bir anayasa yapacaksa BDP kesinlikle bunun içinde olacaktır, öncüsü olacaktır, destekleyecektir. Bu konudaki tutumumuz AB tarafından izleniyor. Zaten yeni bir anayasa Türkiye'nin her bir yurttaşının hakkı ve beklentisidir. AB de Türkiye'yle ilişkilerinin ilerlemesi açısından yeni anayasayı önemsiyor" diye konuştu.

Demirtaş, Brüksel ziyaretinin çok önceden planlandığını, Kandil ve İmralı ziyaretleriyle doğrudan bağlantılı olmadığını kaydetti.

"BARIŞ SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ"

AB Genişleme Komiseri Stefan Füle ise Demirtaş'la barış süreci, yeni anayasa çalışmaları ve ihtiyaç duyulan yeni reformlar başta olmak üzere Türkiye'deki son gelişmeleri ele aldıklarını bildirdi. "Barış sürecine kati desteğimizi teyit ettim. Kilit hedef olan terörün sonlandırılması, Kürt meselesinin çözümüne izin verecek ve Türkiye'nin güneydoğusuna barış ve refah getirecektir” diyen Stefan Füle, BDP'yi barış sürecinde ve reformların devamında önemli ve yapıcı bir paydaş olarak değerlendirdiğini de kaydetti.

Bu arada, Brüksel’de temaslarını sürdüren BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, bugün Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Hélène Flautre ile görüşeceği öğrenildi. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2013, 15:42
YORUM EKLE