29 Nisan 2015 Çarşamba 19:02
Demirtaş: Müslüman nasıl ki Kabe'ye gidiyorsa işçi de Taksim'e gidebilmeli

Taksim'de 1 Mayıs kutlama tartışmaları sürerken HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eşi Başak Demirtaş'la birlikte bugün Taksim Meydanı'ndaydı.

Kazancı Yokuşu'nda, 1 Mayıs 1977'de ölen 35 kişiyi anmak için toplanan 1 Mayıs Tertip Komitesi üyelerine Demirtaş çifti de destek verdi. Kazancı yokuşuna karanfil bırakan Demirtaş basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

"İŞÇİLER İÇİN TAKSİM OLMAZSA OLMAZDIR"

Taksim Meydanı'nın Türkiye'deki 1 Mayıs'ın sembolü olduğunu söyleyen Demirtaş, "Abartılı bir örnek olarak karşılanmasın yapacağım karşılaştırma. Müslümanlar Kabe'ye giderler Hacı olmak için, Museviler Kudüs'e giderler. Dini inançların merkezleri vardır. Mabetleri vardır. Onun dışında hiçbir yerde onu yapamazsınız. Evet dini bir inanç olarak söylemiyorum fakat işçi açısından Taksim olmazsa olmaz bir yerdir. Burada 1 Mayıs kutlanamazsa, o gün Türkiye'de 1 Mayıs kutlanmamış sayılır. Taksim'i yasaklamak, 1 Mayıs'ı yasaklamaktır," dedi.

"TAKSİM MEYDANI'NI MUTLAKA KUTLAMAYA AÇMALARI LAZIM"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na seçim arifesinde çağrı yapmak istediğini söyleyen Demirtaş, "Gelin şu 1 Mayıs'ta en küçük bir gerginlik olmadan, işçiler bayramı bayram gibi kutlasınlar. Bizler de siyasiler olarak emekçilerimizin bu bayramlarında, yanlarında olalım. Sayın Başbakan özellikle yetki sorumluluk kendisindedir. 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nı mutlaka kutlamaya açmaları lazım. Biz HDP olarak sendikaların bu tutumunun çok haklı olduğunu düşünüyoruz. En küçük bir şiddet olmaması için de çaba sarf edeceğiz" diye konuştu.

Demirtaş, Taksim yasağının devam etmesi durumunda da o gün kutlamaya katılacakların zarar görmemesi için çaba sarf edeceklerini söyledi.

Son Güncelleme: 29.04.2015 19:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.