Demirtaş: Kürdistan’ın dört parçasında zulme karşı mücadele ediyoruz

HDP heyeti, Süleymaniye’de Goran Hareketi Genel Merkezi’ni ziyaret etti

Demirtaş: Kürdistan’ın dört parçasında zulme karşı mücadele ediyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş liderliğindeki HDP heyeti, Süleymaniye’de Goran Hareketi Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Görüşmenin ardından HDP Heyeti ve Goran Hareketi ortak basın açıklaması düzenlendi.

GORAN SÖZCÜSÜ HACI: HDP’NİN ZİYARETİ SON DERECE ÖNEMLİDİR

Ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Goran Hareketi Sözcüsü Şoreş Hacı, HDP heyetinin ziyaretinden duydukları memnuniyeti ifade ederek, ziyaretin önemine dikkat çekti.

Hacı, “HDP’nin ziyareti Kürdistan bölgesinin içinden geçtiği süreç ve koşullarda, Kürt partilerinin aralarındaki sorunları olumlu bir şekilde çözebilmesi açısından son derece önemlidir. Bu şekilde halkımızın geleceğini hazırlayabiliriz. HDP heyeti ile görüşmemizde bu konu ve siyasi taraflar arasındaki diyalog üzerine önemli bir tartışma yürüttük.” dedi.

DEMİRTAŞ: DİYALOG VE ÇÖZÜM İÇİN BURADAYIZ

Goran Hareketi ile son derece önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Demirtaş, "Bizim buradaki sorunların nasıl çözümleneceği konusunda hiçbir yetkimiz söz konusu değildir. Zaten buradaki siyasi partiler büyük tecrübelere sahiptir ve sorunların nasıl çözümlenebileceğini çok iyi bilmektedir. Bizler yalnızca hep birlikte bir kez daha diyalog içerisine girebilmek için çaba harcıyor, bunu kolaylaştırmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

“Ben de öncelikle tüm arkadaşlarım adına bu sıcak karşılama nedeniyle Goran Hareketi’ne teşekkür ediyorum. Bugün Goran Hareketi ile gerçekleştirdiğimiz bu görüşme ile birlikte Başur Kürdistan’daki siyasi partilerle yapmayı hedeflediğimiz görüşmeleri tamamlamış bulunuyoruz. Goran Hareketi ile de son derece olumlu ve faydalı bir görüşme gerçekleştirdik.

Buraya geliş amacımız, siyasi taraflar arasında daha duyarlı bir temelde diyalog geliştirilebilmesi ve sorunların çözülebilmesine destek olabilmektir. Kendileri de Kürdistan’ın her dört parçasındaki halkın kendilerinden beklenti içinde olduğu ulusal bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ettiler ve bu bizim için son derece önemlidir.

Goran Hareketi’nin de tutumu son derece olumlu olmuştur. Görüştüğümüz tüm taraflar karşılıklı diyalog ve sorunların çözümü için hazır olduklarını dile getirdi. Şunu bir kez daha dile getirme ihtiyacı hissediyorum ki; bizim buradaki sorunların nasıl çözümleneceği konusunda hiçbir yetkimiz söz konusu değildir. Zaten buradaki siyasi partiler büyük tecrübelere sahiptir ve sorunların nasıl çözümlenebileceğini çok iyi bilmektedir. Bizler yalnızca hep birlikte bir kez daha diyalog içerisine girebilmek için çaba harcıyor, bunu kolaylaştırmaya çalışıyoruz.”

ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

“Bu çalışmamızın en kısa sürede sonuç almasını ve somut adımlar atılmasını ümit ediyoruz. Bunun ilk adımı diyalogun başlamasıdır. Partim adına şunu yine söylemek istiyorum ki; bizler Kürdistan’ın dört parçasında zulme karşı büyük bir mücadele yürütüyoruz. Hep birlikte bir direniş yürütüyoruz. Kürt halkının özgürlüğü için bu şarttır. Her ne kadar bu bizim istemimiz dışında da olsa, Kürt halkı bizleri yok etmek isteyen tüm saldırı ve baskılar karşısında direnecektir. Fakat Kürtler bunu yaparken, kendi içindeki demokrasi ilkelerini de çiğnememelidir. Tüm Kürt partileri demokrasi ve genel hakları eşit olarak ele almalı ve birbirleriyle diyalog içerisinde olmalıdır. Demokrasi mücadelesini hep birlikte vermelidir.”

(Kaynak: ANF)

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 11:27
YORUM EKLE