01 Eylül 2014 Pazartesi 22:38
Demirtaş, Erdoğan’ı neden alkışladığını anlattı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Meclis’teki yemin töreninde, CHP’nin tavrı kadar, HDP’nin Erdoğan’ı ayakta alkışlaması da tartışıldı. Sosyal medya'da Demirtaş'a ağır eleştiriler yöneltildi.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bazı kesimler tarafından eleştirilen, “alkış”ın nedenini anlattı.

Demirtaş Kılıçdaroğlu'nun “O’nu en son alkışlaması gereken Selahattin Demirtaş’tır. Sayın Demirtaş’ın hangi gerekçeyle saygı gösterdiğini ben merak ediyorum.” sözlerine de yanıt verdi.

'Halkın iradesi ayakta alkışlanır' diyen Demirtaş, “Salonda iki Cumhurbaşkanı adayı vardı, biri kazandı. Biri de bendim. Rakibim kazanmış kürsüde yemin ediyordu. Salonda hiç kimse alkışlamasaydı dahi ben alkışlardım. Erdoğan’ın kişiliğini alkışlamak değil, yüzde 52 oy veren iradeye duyduğum saygının ifadesi. Alkışlanması gerekiyordu, o iradenin. Adaletsiz olduğunu biliyoruz ama O’na oy verenler, aptal, gerizekalı ya da hırsız değil halktır ve halk ayakta alkışlanır. Halkın iradesi ayakta alkışlanır. Ben yapmasaydım benim kişiliğime, siyaset anlayışıma ters olurdu.”

Gonca Şenay'ın Al Jazeera'da yer alan haberine göre CHP’li Engin Altay’ın kitapçık fırlatmasını da bir kez daha eleştiren Selahattin Demirtaş, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda kendisine yönelik, “O’nu en son alkışlaması gereken Selahattin Demirtaş’tır. Sayın Demirtaş’ın hangi gerekçeyle saygı gösterdiğini ben merak ediyorum.” sözlerine de yanıt verdi.

“İlk turda Erdoğan’ı o kürsüye çıkaran CHP yönetiminin tartışılması lazım. Ben üzerime düşeni yaptım, oyumu, heyecanı artırdım. CHP ve Parti yönetimi biraz çalışsa o gün o tarihte yemin töreni olmayacaktı. Kendileri özür dilemek yerine, Demirtaş seçtirmiş gibi kıyamet koparmalarına gerek yok.

CHP yönetimi benimle uğraşacağına bizimle birlikte demokratik mücadeleyi nasıl güçlendirecekleri tartışmasını yürütseler daha faydalı olur. 12 yıldır AKP’yi güçlendiren CHP’nin bu muhalefet tarzıdır, bu şekilde mızıkçılık yaparak bu noktaya getirdiler. Erdoğan’ı Erdoğan yapan, O’na fırlatılan kitapçıktır. Halk iradesini alkışlayarak muhalefet yapmalıyız. Yoksa 50 sene daha ülkeyi yönetir, hata yapa yapa, hırsızlık, katliam yapa yapa. O nedenle yeni bir siyaset tarzı getirmeye çalışıyoruz.”

Demirtaş, Kılıçdaroğlu’nun “Demirtaş, parlamentodaki tavrıyla Berkin’i, ailesini siyasal amaçları için kullandığını göstermiş oldu.” sözlerine karşılık olarak ise şunları söyledi:

Berkin Elvan’ın annesine haksızlık yaptığımızı, siyasi amaçlarım için kullandığımı söylemiş, ayıp olmuş. 50 bin kişinin canını yitirdiği bir sorundan sonra Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile görüşme yapıyoruz. Kan davası saikiyle hareket edilse dünyada hiçbir sorun çözülmezdi. Kemal Kılıçdaroğlu savaş hali dışında görüşmeyeceğini söylüyor. Ben de savaş hali olmasın diye her gün Cumhurbaşkanı ile görüşürüm diyorum. Bir daha savaşlar olmasın diye her gün görüşürüm, tokalaşırım yeter ki bu ülkede kan akmasın, savaş olmasın, Kılıçdaroğlu ile Erdoğan görüşmek zorunda kalmasın.”

Son Güncelleme: 02.09.2014 19:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
BAHADDİN minaz 2014-09-02 01:21:05

De yürü git demirtaş , kendi şaçmalığını kılıçtaroğllunun denyoluğu üzerinden hafifletme sakın

Avatar
herakles 2014-09-02 08:23:49

...siyasi gecmişi fazla olmayan,yakın gecmişe kadar toplumun buyuk kısmından dışlanmış,nefret edilen bir hareketin turkiyenin en eski partisinden daha mantıklı düşünceye sahip olmasını yadırgıyorum..

Avatar
sami 2014-09-02 09:14:45

...sn selahattin demirtaş yaptıgının olumsuz oldugunu biliyor fakat ne yapsın emir öyle verilmiş kendine şimdi yaptıgı konuşmada da zavahiri kurtarmaya çalışıyor guya kan akmasın peki roboski katili dediği elleri halkımın kanı ellerinde diyen selahatin bugün ise elleri kızarana kadar şakşak yapıyor ne miş açılım iyi yidiyormuş gidiyorsa aday ble olmayasdın daha büyü başarı alırdın sn demirtaş

Avatar
AliCan 2014-09-02 09:24:32

Çok mantıklı ve akla yatar bir açıklama. Siyasetçi kan davası gütmez. Kanı durdurmak için uğraşır. CHP misket kaybetmiş çocuk gibi mizikcilik yapacağı yerde, kürt sorunu için proje üretseydi bu hallere düşmezdi.
Kılıçdaroğlu, bu yönetim ve bu zihniyetle ancak bu kadar olur.
Demirtaş i siyasi olgunlugundan dolayı kutluyorum.

Avatar
tahir ertas 2014-09-02 10:33:48

Ulan ne yalancısınız be. Elleri kızarana kadar şakşak yapmışmış. Ekmeleddin'in uşakları sizi. Kazanamadınız seçimi mızıkçılık yapmayın.

Avatar
k.karaosmanoglu 2014-09-02 10:38:59

Bravo sn.Demirtaşa

Avatar
bedia boran 2014-09-02 12:30:44

...nasyonal sosyalistler ve ulusolcuların bir iktidar planı olmaması, iktidarı hedeflememeleri, başkalarının davranışları, başka siyasi oluşumlar üzerine karşıtlıklar üzerine politika yapmak zorunda bırakıyor. önce aynaya baksalar yeter. savaş halinde kılıçtaroğlunun erdoğanla görüşmesi sorgulanmıyor örneğin.

Avatar
Selahattin bakac 2014-09-02 12:31:52

Demirtas kavganin nerede baslar ve nerede son verip ileri göruslu tek liderdir. Herkesin saygi duyabilecegi ender insanlardan biridir. Yolu acik olsun