Demirtaş: Eğer ilkelerimizi kapsarsa AKP-CHP koalisyonuna dışarıdan destek veririz

HDP Eş Genel Başkanı'ndan koalisyon açıklaması

Demirtaş: Eğer ilkelerimizi kapsarsa AKP-CHP koalisyonuna dışarıdan destek veririz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AKP’yle CHP’nin "kendi ilkelerini de içine alacak" bir koalisyon kurmaları durumunda dışarıdan destek vereceklerini açıkladı.

"Koalisyon görüşmeleri için resmi ve gayri resmi şimdiye kadar bir görüşmemiz olmamıştır. Her partiye kapımız açıktır," diyen Demirtaş,  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçim öncesindeki dilini ve üslubunu terk etmesi gerektiğini belirterek, "Bu dil seçimde AKP'ye kaybettirmiştir," dedi.

"DIŞARIDAN DESTEK SUNARIZ"

Demirtaş, koalisyona şartlı destek vrebileceklerini belirterek, "AKP ve CHP bizim ilkelerimizi de içine alacak bir koalisyon kurarsa biz dışarıdan destek sunarız," diye konuştu.

"KCK'DEN TALİMAT ALMIYORUZ, HERKES GÖRÜŞÜNÜ BELİRTEBİLİR"

HDP Eş Genel Başkanı, KCK yöneticilerinin, koalisyon tartışmalarına dair açıklamalarına ilişkin soruya ise, "Biz KCK'den talimat almıyoruz," diyerek yanıt verdi; şunları söyledi:

"Herkes kendi görüşünü belirtebilir, KCK yetkilileri de görüşlerini belirtebilir.  Çözüm sürecinin aktörüdürler. Ama biz KCK'den talimat almıyoruz.  Partimiz kendi kurullarında kararlarını alır. Biz kimseden talimat almıyoruz. Çözüm süreci eskisi gibi yürümeyecek eskisi gibi hantal ve tek taraflı yürümez. Öncelikle tahkim edilmiş ateşkese ihtiyaç var."

 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2015, 13:55
YORUM EKLE