Demirtaş: Davutoğlu, madem siyasi çözüm istiyorsun al reisini gel Cizre'ye

Demirtaş, DTK kongresinde konuştu

Demirtaş: Davutoğlu, madem siyasi çözüm istiyorsun al reisini gel Cizre'ye

Selahattin Demirtaş, DTK'nın Olağanüstü Genel Kurulu'nda konuştu.

Demirtaş'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

"Hendek ve barikatlar özyönetim için kazılmadı, katliamlara karşı kazıldı. Özyönetimin meşru olmadığına dair tek bir gerekçe sunsunlar? Yoktur sunamazlar.

2,5 yıl neyi tartıştık. Özyönetimin ö'sünden bile bahsemedik. Asla tartışamadık. Tam Dolmabahçe mütabakatında zurnanın zırt dediği noktaya geldik, orada kıyamet koptu.

Ortadoğu'nun en büyük dördüncü dili ve 40 milyonluk bir halkın talebidir özyönetim. Bir onur ve kendini yönetme talebidir. Türk halkıyla, Türkiye Devleti ile tarihi ve stratejik bir kader birliği yapmak istiyoruz. Kürtler dışında herkes Kürtler hakkında konuşuyor. Bizim dışımızda herkes bizim statümüz ve geleceğimiz hakkında konusuyor.

Yaşanan ölümler en çok bizi kahrediyor. Siyasetçiler olarak hepimiz bu salondakiler biziz vebali bizim olacak. Bizim düşen eksikliği kabul ederiz. Eksikliğimiz Ankara'daki hükümete değil halkımıza karşıdır. Çocuklarımıza artık sorunlu miras bırakmak zorunda değiliz. Madem artık 200 yıllık hastayı ameliyata yatırdık. İyileşmeden kalkmayacak.

Davutoğlu, madem siyasi çözüm istiyorsun al reisini gel/git bakalım Cizre'ye Sur'a. Bazıları zannediyor ki Ankara'da müzakereye açık bir hükümet var, birileri de hendek kazmış barikat kurmuş. Yok böyle bir şey. Korkunun ecele faydası yok. Artık önümüzdeki yüzyılda bir Kürdistan gerçeği olacak. Kürdistan kendi küllerinden yeniden doğuyor. Bize kardeşiz diyenler bundan mutluluk duymalıdır.

Cizrede ölen çocukların vebali bizimdir. 10-20 yıl sonra 70 yaşında bir annenin 7 gün boyunca cenazesi sokakta kalabiliyorsa o çocuklar bize lanet okusalar haklıdırlar. Biz onlara çözüm mirası bırakmadık. Gün bugündür. Devletin kararlılığı mı var? Tankı tüfeği mi var? Kendi bilir. Bizim kararlılığımız, meşruyetimiz, haklılığımız var. Halkın iradesi siyasetten daha güçlüdür. Diktatörlük mü özyönetim mi onun kararını verecek. Bunun kararını biz verdik, Türkiye'nin batısı da buna destek vermelidir.

Burada Kürt halkı siyasi statüsü ile Kürtlerin, Kürdistan'ın, Türkiye'nin idari yönetimi konuşulacak. İki başlık da özerkliğin parçasıdır.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2015, 12:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Semazen
Semazen - 2 yıl Önce

Özyünetime geçilmeli ve bunu destekliyorum