Demirtaş: Cemaatin ipi ile kuyuya inmeye çalışıyorlar!

BDP Eşbaşkanı bazı CHP’lileri eleştirdi…

Demirtaş: Cemaatin ipi ile kuyuya inmeye çalışıyorlar!

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası yaşananlar nedeniyle çözüm sürecinin ciddi riskle karşı karşıya kaldığını söyledi. Demirtaş'a göre süreç, AK Parti tarafından rafa kaldırılmış durumda. HSYK'nın yapısının değiştirilmesini ise 'çok tehlikeli' bulduklarını belirten Demirtaş, CHP'yi de 'cemaatin ipi ile kuyuya inmek'le suçladı.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çözüm sürecinin duraksamaya uğradığını belirten BDP Eşbaşkanı Demirtaş, süreçte atılması gereken adımların atılmadığını öne sürdü.

"İmralı Adası'na heyetlerin gitmesi gerekiyordu. Gazeteci heyetlerin, aydın, yazar heyetlerinin gitmesi gerekiyordu. Bildiğimiz kadarıyla bu konuda belli bir çalışma da yürütüldü, bir hazırlık yapıldı ama Başbakan bundan geri adım attı.

Şu anda gündemde değil bu. Dolayısıyla çözüm sürecinde atılması gereken adımların atılmadığını, ciddi bir duraklama ve riskle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. AKP şu anda çözüm sürecini unutmuş, rafa kaldırmış durumda. Bu çok tehlikeli bir anlayış. AKP, büyük bir soruna ve krize yol açabilecek bir yaklaşım içerisindedir şu anda."

HSYK'nın yapısının değiştirilmesinin de doğru olmadığını savunan Demirtaş, bu konuda hükümeti eleştirdi, uyarılarda bulundu.

Demirtaş, şöyle devam etti:

"AK Parti'nin bu girişimi son derece tehlikeli ve yanlış. Türkiye'de adalet sistemi deve misalidir. Devenin boynunu düzeltmenin hiçbir anlamı yok. Ve HSYK'nın Adalet Bakanlığı'na bağlanması Türkiye'de adil bir yargı mekanizmasının oluşmasına katkı falan da sunmaz. Tam tersine siyasallaşmış olan yargının kendi içinde çok daha büyük siyasi çatışmaya girmesine neden olur.

Bunun yerine yapılması gereken şey hakimler kurulunun bağımsız bir kurul olarak, anayasal bir kurul olarak inşa edilmesi, savcılar kurulunun da özlük hakları bakımından takibinin yapılabilmesi açısından ayrı bir kurul olarak düzenlenmesi gerekir. AK Parti kendi yaptığı anayasa değişikliğini şu anda inkar eder pozisyona düşmüştür.

Bunu düzeltmenin yolu da daha kötüsünü yaparak, yargıyı daha da içinden çıkılmaz hale sokacak bir tutum almak olmamalıdır. Hükümetin sunduğu veya hükümet adına meclise sunulan teklif ve tasarıların çok daha derin krizlere yol açabileceğini düşünüyoruz. Umarız hükümet bundan vazgeçer."

Demirtaş, Ulusalcı ve Ergenekoncu çevreleri de cemaatle işbirliği yapmakla suçladı.

CHP'yi de eleştiren Demirtaş, "Özellikle Ulusalcı ve Ergenekoncu çevrelerin düştüğü hata şudur: Bu çevreler, derin yapılarla ve derin devletle bugüne kadar hep uzlaşma içinde oldular zaten. Derin devlet anlayışı bu kesimlere ters gelmiyor.

Zaten derin devletin kendisiydi bunlar. O nedenle cemaatin paralel yapılanmalarıyla bir anda işbirliği ve uzlaşma içerisine girmekten de çekinmediler. Özellikle CHP içerisinde bazı kesimlerin içine düştüğü hata budur. Cemaatin ipi ile kuyuya inmeye çalışıyorlar. Kuyunun dibindeki tehlikeyi görmüyorlar" dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi'nin hem Gezi eylemlerinde hem de bugünkü çatışmada doğru yerde durduğunu savunan Demirtaş, Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'nın Uludere olayı ile ilgili takipsizlik kararına da sert tepki gösterdi.

Demirtaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ben bu Genelkurmay Başkanına 'Onbaşı' dediğim için hakkımda soruşturma açıldı. Ama bu Genelkurmay Başkanı 34 çocuğun ve gencin öldürülmesi emrini verdiği için hakkında soruşturma bile açılmadı. İşte böyle bir devlet anlayışı vardır. Eğer bu ordu Antalya'nın dağlarında PKK'lı kovalarken 34 turisti öldürmüş olsaydı, herhalde şu anda onlarca kişi yargılanıyor olurdu."

DEMİRTAŞ BATMAN’A GEÇTİ

BDP Batman İl Örgütü, düzenlediği miting ile seçim startını verdi. Basın kavşağında düzenlenen mitinge BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mardin Büyük Şehir Belediye başkan adayı Ahmet Türk, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP Batman Belediye başkan adayı Sabri Özdemir, ilçe ve belde belediye başkan adayları ile partililer katıldı.

Batman girişindeki Bismil köprüsünde Demirtaş ve Türk'ü karşılayan kalabalık araç konvoyu ile kent merkezine harekete etti. BDP bayraklarıyla karşılanan konvoy, kentte kısa bir seçim turu attıktan sonra Basın Kavşağı'ndaki miting alanına geldi.

Batman il ve ilçe belediye başkan adayı ve eş başkan adaylarının toplanan kalabalığı selamlamasının ardından konuşan Mardin Büyük Şehir Belediye başkan adayı Ahmet Türk, Kürtçe yaptığı konuşmada son siyasi gelişmelere değindi. Türk, yerel anlamda BDP’nin iktidar gücünü koruyacağını belirterek, halkın belediyelerine sahip çıkmasını istedi.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, devletin 90'lı yıllardaki tüm imkanları kullanarak, o dönemdeki zihniyetle teslim alamadığı Batman'a bu gün de diz çöktüremeyeceğini söyledi.

Belediyelerde eş başkanlık sistemiyle artık kadınların da hak ettikleri yerel yönetim kadrolarında yer alacaklarını belirten Demirtaş, "Toplumun yarısı kadındır diyoruz o halde toplumu yönetecek yarının da kadın olması lazım. Eş başkanlık sistemini sahiplenmemiz kadın erkek yöneticinin el ele omuz omuza bize hizmet etmenin önünü açmamız lazım Burada en çok iş erkek arkadaşlarımıza düşüyor." dedi.

"BU MAHKEMELER KÜRT'E ADALET DAĞITAMAZ"

Mahkemenin Uludere hakkında verdiği karara da tepki gösteren Demirtaş, şunları dile getirdi:

"34 ana kuzusu bombalarla öldürülüyor. Savcılar suç yoktur diyor. Roboski ile ilgili çok konuştuk. Her seferinde dedik biz bunların adaletine güvenmiyoruz. Haksız değildik çünkü yüz yıldır bize bu yapılıyor ve savcılar suç yoktur diyor. Şeyh Sait'ten bu yana devlet kendi vatandaşını katlediyor savcılar sadece Kürtlerden hesabını soruyor. Biz buna yabancı değiliz. Genelkurmay başkanına 'onbaşı' dedim diye hızla soruşturma açan savcılar dava açan hakimler 34 Kürt çocuğunun ölüm fermanı imzaladığında soruşturma açamadınız. İşte Kürt'e biçilen değer budur. Bu mahkemeler bu savcılar Kürt'e adalet dağıtamaz. Bütün Türkiye'ye adalet lazım. Türk'e de lazım Kürt'e de lazım. Ama Kürt'e ayrıca kendini yönetmek lazım. Kürdün bu eksiğini de tamamlamak lazım."

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2014, 13:22
YORUM EKLE