27 Haziran 2013 Perşembe 21:32
Demirtaş: Bize göre birinci aşama tamamlanmıştır!

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, birinci aşamanın kendilerine göre tamamlanmış olduğunu belirterek, bazı yerlerde PKK'lilerin işçi ve teknisyenleri kaçırdığı yönündeki iddialara ilişkin, "PKK ilk günden bu yana geri çekilme meselesini ve demokratik çözüm sürecini ciddiyetle yürüttü. Bu saatten sonra da hiçbir şekilde o taraftan bir provokasyon girişimi, süreci sekteye uğratacak bir girişim beklemiyorum. Sözü edilen kişiler gerçekten PKK tarafından kaçırılmış veya alıkonulmuşsa en kısa sürede serbest bırakılmalarını BDP olarak bekliyor ve talep ediyoruz" dedi.

Diyarbakır’da yanlış zemin seçimi nedeniyle muhtemel bir doğal afet ya da arıza durumunda Diyarbakır’ı susuzluktan kurtaracak Acil Durumlar Pompa İstasyonu törenle hizmete girdi.

Törene BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da katıldı. Demirtaş, DİSKİ Genel Müdürlüğü’nün açılışını yaptığı Acil Durumlar Pompa İstasyonunun şehirden bakıldığında görülmeyen, son derece ciddi ve önemli bir yatırım olduğunun altını çizdi.

Açılış töreninde gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin sorularını da yanıtlayan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın Newroz'da yaptığı çağrının ardından başlatılan çözüm sürecinin birinci aşamasının çatışmaların, ölümlerin yüzde 100 durması ve bu çatışmasızlık halinin sürdürülebilir hale gelmesi anlamına geldiğini belirterek, bu aşamada HPG'lilerin çekilmesine ilişkin önemli yol katedildiğini söyledi.

"PKK'lilerin yüzde 80'i belki daha fazlası yerlerini terk etmiş ve sınır hattına doğru ilerliyorlar. Çok büyük bir kısmı yerlerini terk etmiş durumda" diyen Demirtaş, "Birinci aşama son kişi kalıncaya kadar devam eder" gibi bir anlayışın yanlış olduğunu ifade etti.

Demirtaş, şunları dile getirdi: "Ülkenin demokrasiye kavuşması ya da demokratik siyasetin önünün açılması için sınırda çetele tutup, son PKK'li geçti mi? Geçmedi mi? diye bekleyecek mi bu devlet? Bu yanlış bir anlayış. Birinci aşama bu haliyle bize göre tamamlanmış, hükümetin reform yapabileceği siyasi atmosfer oluşmuştur. Önemli olan budur."

EMİN DEĞİLİZ

Demirtaş, bazı yerlerde PKK'lilerin işçi ve teknisyenleri kaçırdığı yönündeki iddialara ilişkin soruyu ise, "Bunlar onlar tarafından mı yapılmış emin değiliz" diyerek yanıtladı.

Demirtaş, "Sözü edilen kişiler gerçekten PKK tarafından kaçırılmış veya alıkonulmuşsa en kısa sürede serbest bırakılmalarını BDP olarak bekliyor ve talep ediyoruz" diye konuştu.

"Geri çekilme ve çözüm sürecinde zaman zaman küçük büyük sıkıntılar olur" diyen Demirtaş, önemli olanın bunları aşabilmek ve doğru bir şekilde tahlil edip geleceğe bakabilmek olduğunu belirtti.

Demirtaş, "Ben öyle kimsenin büyük bir provokasyon içerisinde olduğunu düşünmüyorum. PKK ilk günden bu yana geri çekilme meselesini ve demokratik çözüm sürecini ciddiyetle yürüttü. Bu saatten sonra da hiçbir şekilde o taraftan bir provokasyon girişimi, süreci sekteye uğratacak bir girişim beklemiyorum" dedi.

AKİL İNSANLARA TEŞEKKÜR

Demirtaş, Akil İnsanlar Heyeti gruplarının sürece katkısının sorulması üzerine farklı farklı dünya görüşü ve düşüncelere sahip olmalara rağmen Türkiye'de barışı anlatmaya, çözüm sürecine desteği artırmaya çalıştıklarını söyledi.

Grupların önemli bir misyon üstlendiklerini, birçok yerde haksız hakaret ve saldırılara uğradıklarını ancak bıkmadan, usanmadan çalıştıklarını vurgulayan Demirtaş, şunları dile getirdi: "Akil İnsanlar Grubu Türkiye'nin barışına iyi niyetle katkı sundular. Fedakarca bir çalışmaydı. Raporların bir kısmını okuyabildik. Tüm bölge raporlarını göremedik. Ancak hazırladıkları raporların önemli ölçüde Türkiye'nin fotoğrafını yansıttığını düşünüyorum. Talepler, kaygılar, beklentiler objektif olarak yansımış diye düşünüyorum. Akil İnsanlar grupları içinde yer alan herkesi kutluyor, teşekkür ediyorum. Ancak bu çalışma Başbakanlık'a bağlı değil, sivil, özgür bir çalışma olmalıydı. Akil İnsanlar Grubu bu saatten sonra biraz daha özgün ve özerk olarak Başbakan'ın bir bürokratı veya bir kurumu görüntüsünden çıkarak özgürce faaliyetlerini sürdürebilirler. Çünkü buna ihtiyaç var."

Demirtaş, parlamentonun 3 ay tatil yapması halinde bazı yasa ve anayasal düzenlemelerin zora girebileceğine dikkat çekerek, parlamentonun tatile girmeden faaliyet yürütmesi veya kısa bir tatil yapması halinde Türkiye'nin siyasetine çok daha katkısı olacağına inandığını belirtti.

Son Güncelleme: 29.06.2013 08:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.