Demirtaş: Bir kişi MHP'lidir diye kıymetsiz göremezsiniz

HDP Eş Başkanı, Ege Üniversitesi'ndeki olaylara ilişkin olarak, 'Bütün bunlar bir tezgah mıdır?' diye sordu, 'Araştırılması lazım' dedi

Demirtaş: Bir kişi MHP'lidir diye kıymetsiz göremezsiniz

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Bağcılar'daki Çağdaş Esnaf Sanayici ve İşverenleri Derneği'ni ziyaret etti.

Burada açıklamalarda bulunan Demirtaş, Meclis'teki "İç Güvenlik Paketi" görüşmelerini ve Ege Üniversitesi'ndeki olayları değerlendirdi.

Demirtaş'ın açıklamaları şöyle:

"BU, İSYAN BASTIRMA YASASIDIR"

"Zannediyorsunuz ki sokaklar molotof ile yanıyor da acilen bu yasayı çıkarmak lazım. Sanki ceza kanununda bunlar suç değilmiş gibi davranıyorlar. Molotof ceza kanununda suçtur, silahtır cezası ağırdır. Bak, muhalefet bunu engellemeye çalışıyor yaygarası çıkarıyorlar. Molotof suç değilmiş diyorlar. Cumhurbaşkanına 'hırsız' demek bu ülkede tutuklanma nedenidir. Molotof 20 yıl ağır ceza ile yargılanıyor. Yani yeterince yasa bunların elinde var. Peki ne istiyorlar? Halk korkudan sokağa çıkamasın istiyorlar. Sokaktan çok korkuyorlar. Bir iktidar sokaktan niye korkar? Çünkü sokağı çok incitmiştir, kırmıştır, rencide etmiştir. Sokağa hakaret etmiştir. İşte sokak infial halindedir, isyan halindedir. İnsanların mezhebine, kimliğine hakaret edilmiştir. Yaşam tarzına hakaret edilmiştir. Kadınların cinsiyetine hakaret, tecavüz edilmiştir. Toplum bu nedenle isyan halindedir. Bu, isyan bastırma yasasıdır."

"NEFESİMİZ YETTİĞİ ORANDA BU YASAYI ENGELLEYECEĞİZ"   

"5 gündür, dün gece 1 cümle ile sadece yasanın görüşmelerini başlatabildiler. Her maddeyi 5 gün tartışmak istiyorlarsa 130 madde kaç günde çıkar hesaplayın. Göze alıyorlarsa biz direneceğiz. Özellikle bir cumhurbaşkanı 'bu yasa çıkacak' diyorsa biz de muhalefet olarak hem cumhurbaşkanına hem de başbakana söylüyoruz; nefesimiz yettiği oranda bu yasayı engelleyeceğiz. Bu faşizan bir yasadır. Parlamentoda bu yasanın ne demek olduğunu milletvekilleriniz iyi anlatıyor. Milletvekilleriniz uyguladığı şiddet ile kendi düşüncülerini bu yasanın içeriğini pratikte gösteriyorlar. Halk sokakta dayak yiyeceğine biz sokakta dayak yemeyi göze alırız. Ancak bu yasayı çıkarmayız. Bu yasayı şu veya bu şekilde AKP geri çekmek zorunda kalacak."

"CUMHURBAŞKANI OLARAK YASADAN YANA GÖRÜŞ BELİRTMENİZ AÇIKÇA ANAYASAYA AYKIRIDIR"

"Özellikle de sayın cumhurbaşkanına şunu ifade etmek istiyorum; Siz bir cumhurbaşkanısınız. Bu yasa parlamentodan çıktıktan sonra sizin önünüze gelecek. Sizin veto hakkınız var. İnceledikten sonra ya veto edeceksiniz ya da onaylayacaksınız. Yasa daha parlamentoda görüşülürken, siz bir cumhurbaşkanı olarak açıkça yasadan yana görüş belirtmeniz anayasaya aykırıdır. Zaten siz anayasayı takmadığınızı, tanımadığınız gece gündüz ilan ediyorsunuz. Ancak bu kadar açıkça bunu yapmayın. Cumhurbaşkanı olarak sistemi bu kadar ihlal eden, anayasayı ihlal eden, suç işleyen bir konumda olmayın lütfen. Temsil ettiğiniz cumhurbaşkanlığı makamına denk değil. Ülkeyi ve parlamentoyu geriyorsunuz. Biz ülkede, huzur, barış kardeşlik olsun isterken, ülkenin cumhurbaşkanı ortalığı karıştırmak için elinden geleni yapıyor. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz."

EGE ÜNİVERSİTESİNDE YAŞANAN OLAYLAR

"Ege Üniversitesi'nde yaşanan olayın iç güvenlik paketinin parlamentoda görüşülmeye başlandığı ve hükümetin parlamentoda dayatmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşmiş olması gerçekten de olayın arkasının iyi araştırılması gerektiği hissiyatı bizde uyandırdı. Elbette ki acı bir olay, bu tür ölüm ve cinayetlerin kesinlikle arkalarında kimlerinin olduğunun iyi bir araştırmayla ortaya çıkarılması lazım. Kimliği, düşüncesi ne olursa olsun gençlerin öldürülmesi hepimizi üzüyor, derinden kaygılandırıyor. Hepsi ana, baba evladıdır. Annesinin, babasının, ailesinin acısı paylaştığımızı belirtmek istiyorum.

"TEZGAH MIDIR?"

"Herkesin çok dikkatli olmalı. Seçim atmosferine girilen her süreçte üniversitelerde özel olarak tahrikler planlanır. Bu tahrikler hükümetin bilgisi dışında hükümete karşı gerçekleştirilmez. Bizatihi hükümet çoğu zaman bunları örgütler. AKP hükümeti de dün Ege Üniversitesi'nde meydana gelen veya getirilen olayın hesabını vermek zorundadır. Örneğin aralarında üniversite dışından da insanların olduğu 150 kişilik grubun üniversiteye girdiği söyleniyor. Hiçbir polis yok, güvenlikçi yok. Yani öğrenciler kavga edecek belli, ancak gece, gündüz üniversiteyi işgal eden polis o saatlerde üniversitede yok. Gençlerden biri bıçaklanıyor, 45 dakika ambulans yok. Zar zor hastaneye yetiştiriliyor ve hayatını kaybediyor. Bütün bunlar bir tezgah mıdır iyice araştırılması lazım.

ÖĞRENCİLERE ÇAĞRI: "DİKKATLİ OLUN"

"Sakın ola ki, duygusal reflekslerle birbirini kıracak, tahrik edecek hamleler yapmasınlar. Bundan hepimiz zarar görürüz. Bunlar Türkiye'de denendi, görüldü...Bu nedenle MHP 'lisi, HDP'lisi, CHP 'lisi, AKP'lisi, ayrım gözetmeksizin bütün gençlere söylüyorum; aman aman dikkatli olun. Her biri ana, baba evladıdır. Bir kişi MHP'lidir diye kıymetsizdir diyemezsiniz. Bir gençtir annesi babası vardır. Ateş düştüğü yeri yakar ama Türkiye'nin tamamı bu tür olaylardan kaygı duyar, biz de HDP olarak bu tür olaylar olmasın diye çağrı yapmak isteriz."

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 13:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 3 yıl Önce

evrensel hukuku her fert için değer sayan insanlara çok ihtiyaç var. sayın başkan selahattin demirtaş inanıyorum ki sizinle bu ülke insanlarının insanı başat yapma hali gelişeçek. iyiki varsınız

Fatih çelik
Fatih çelik - 3 yıl Önce

Tamam haklısın hiçbir genç ölmesin peki sorarım şimdi Türk askerleri şehit edildiğinde neden böyle bir açıklama yapmıyorsun da neden şimdi böyle bir açıklama yapıyorsun. Bu katiller kadar bunlardan nemalanan siyasete alet edenler de şeref yoksunu insanlardır

cenk gönen
cenk gönen - 3 yıl Önce

Fatih çelik oglum laflarina dikkat et...

ezilen
ezilen - 3 yıl Önce

Yerinde bir açıklama Türk askeri şehit olmadan arkasından binlerce kürt dün kanı nı dökerek gitti tarihi inkar edenler tarihin çöp tenekesine gidecekler dir