17 Şubat 2015 Salı 13:37
DBP'li başkana 'seçme ve seçilme hakkından yoksun bırakılma' cezası

Siirt’in Eruh ilçesinde Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) Belediye Eşbaşkanı seçilen Hüseyin Kılıç’a hayatını kaybeden bir gerilla için kurulan taziye çadırına polislerin girmesini engellemek suçundan yargılandığı davada karar açıklandı.

Kılıç'a 10 ay hapis cezası ve ‘hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar seçme ve seçilme hakkından yoksun bırakılma’ cezası verildi.

2013’te Eruh’ta bir PKK gerillası için kurulan taziye çadırına polislerin girmesini engellediği gerekçesiyle Eruh Belediye Başkanı Hüseyin Kılıç hakkında Eruh Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada karar açıklandı.

SİYASİ HAK MAHRUMİYETİ CEZASI

Kılıç, ‘Polise mukavemet’, ‘Polisin görevini yapmasını engelleme’ ve ‘Devlet malına zarar vermek’ iddiasıyla yargılandığı davada, ’10 ay hapis cezası ve hüküm olunan hapis cezasının infazı tamamlanıncaya kadar seçme ve seçilme hakkı ile diğer siyasi hakları kullanmaktan, kamu kurumunda meslek edinme hakkı ve memuriyet hakkından yoksun bırakılma’ cezası aldı.

Hüseyin Kılıç karara ilişkin, mahkemenin iyi niyetli olmadığını söyleyerek, önce verilen 1 yıllık hapis cezasının daha sonra 10 aya indirildiğini ve bunu ertelemesi gerekirken, ertelemediği, olayda bir darp ve mukavemetin söz konusu olmadığını, kararın demokratik siyasetin önünü tıkamak için alındığını ifade etti. Kılıç ayrıca, bir üst mahkemeye itirazda bulunacaklarını söyledi. (İMC Tv)

Son Güncelleme: 17.02.2015 13:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.