Davutoğlu: HDP'liler 6-7 Ekim'de eşkıyalıklarını zirveye çıkardılar

Ahmet Davutoğlu: 'Çıksınlar açık şekilde '6-7 Ekim’de yapılanlar çözüm süreci ve demokrasiye yapılan ihanettir' desinler...

Davutoğlu: HDP'liler 6-7 Ekim'de eşkıyalıklarını zirveye çıkardılar

AKP grup toplantısında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm süreci konusunda HDP kanadını suçlayarak, ‘17-25 Aralık girişimine karşı o zamanki BDP yani HDP kararlı bir tutum sergilemedi’ dedi.

‘Terör unsurları’ ifadelerini kullanarak kastettiği PKK’yi, silahlarını bırakıp ülke dışına çıkmamak ve ‘Gezi provakasyonu’na alet olmakla ve Türkiye’yi istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçlayan Davutoğlu, ‘Bizim sürecimiz onlarla değil, 77 milyon vatandaşımız adına bu süreci sürdürüyoruz’ dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu AKP grup toplantısında konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Ermenek’te her türlü araştırma yapılacak. Eksikliğin müsebbibi kimse cezasını alacak. Sayın Bahçeli Sakarya’ya gitmek için günlerce beklemişti 1999’da. Bizim iktidarımızda Ermenek’ten haber ulaşır ulaşmaz hemen ertesi gün ben ve sayın cumhurbaşkanı oradaki vatandaşlarımızla acıyı paylaştık.

Sayın Bahçeli acaba o büyük deprem sonrası deprem bölgesine acaba ne zaman gitmişti. Ne zaman ulaşabilmişti. Acılar üzerinden bir kez siyaset yapma alışkanlığı doğarsa, bu karşılıklı suçlamalar içinde haksız ithamlarla ülkeyi zayıflatmak demektir. Kamu düzeni tesis edilecektir ancak özgürlükle hiçbir zaman kısıtlanmayacaktır."

PARALELCİ ZİHNİYET

"Biz milletin hakimleri değil milletin hadimleriyiz. 

Türkiye’de temelde iki yaklaşım var. Birincisi 4 Kasım 2002’de yeni bir sabaha doğmuş Türkiye’de millet devlet beraberliğinin tahkim edildiği ekonominin istikrarla büyüdüğü yeni Türkiye yolunda yürüyenler. Bir de tekrar karanlık günlere döner miyiz diye hesap edenler."

"CHP, MHP ve HDP farklı görünüyor ama mantıkları aynı. Bütün yaptıkları Ak Parti eleştirisi üzerinden kısa dönemli siyasi rant elde etmek istemeleri. Onlar ve onları perde arkasından destekleyen paralelci zihniyetin amacı Türkiye’nin tekrar felç olması."

PKK SİLAHLARIYLA TÜRKİYE’Yİ TERK ETMEDİ

"Biz çözüm süreciyle aidiyet bağını güçlendirmeye çalışırken birileri de bu aidiyet bağını zedelemeye çalıştı.

Terör belasından kurtulmak için yoğun bir çaba içine girdik. Beklenti mayıs ayında terör unsurlarının Türkiye’yi terk etmesiydi.

Ancak bunu yapmadılar. Çünkü onlar bu zamanı kazanıp Türkiye’yi tekrar istikrarsızlaştırma çabasına girdiler.

Tam da bu dönemde yaşanan Gezi provokasyonları nedeniyle geri adım attılar.

17-25 Aralık girişimine karşı o zamanki BDP yani HDP kararlı bir tutum sergilemedi."

EŞKIYALIKLARINI ZİRVEYE ÇIKARDILAR

"Yeni hükümet kuruluğunda yaptığım ilk toplantı çözüm süreci mekanizmasını oluşturma toplantısı oldu.

Cevap ne oldu 6-7 Ekim’de eşkıyalıklarını zirveye çıkardılar.

Biz bu iradeyi sürdüreceğiz. Onlarla değil bizim sürecimiz. 77 milyon vatandaşımız adına bu süreci sürdürüyoruz.

Çıksınlar açık şekilde “6-7 Ekim’de yapılanlar çözüm süreci ve demokrasiye yapılan ihanettir” desinler.

Hükümetimizin çözüm süreci konusundaki iradesi tam ve kesindir. Ama çözüm sürecinin başarıya ulaşması konusunda kamu düzeninin koruma irademiz de tam ve kesindir.

Eğer bu hususlarda mutabık kalınırsa herkes elinden gelen çabayı gösterirse bizim için muhataptır."

TOPLANTILAR ARTIK FARKLI ŞEHİRLERDE

"Bundan böyle Ak parti genişletilmiş İl başkanları toplantısı Türkiye’nin her yanında olacak. Şanlıurfa’dan başlatacağız bunu. Adım atmadığımız vatan toprağı kalmayacak.

Bugün sabah mangalda kül bırakmayan Bahçeli gelecek hafta “adım atmadığım vatan toprağı kalmayacak” diyebilecek mi acaba? "

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 14:25
YORUM EKLE