Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Vekiller gerekirse vatandaşlıktan da çıkarılsın

‘Vatandaşlıktan çıkarma’ yeniden gündemde

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı: Vekiller gerekirse vatandaşlıktan da çıkarılsın

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Meclis’te dokunulmazlık teklifinin ilk iki maddesinin kabul edilmesinin ardından ‘vatandaşlıktan çıkarma’yı yeniden gündeme getirdi.

HDP’yi ‘terör örgütü sempatizanı’ diye niteleyen Topçu, şunları söyledi:

“Milletimiz terör örgütüne yardım yataklık, destek verenleri kendi meclisinden temizleyecektir. Teröre de destek verenlerin kamudan da temizlenmesi gerekiyor. Kamuda da aynı durum uygulanmalıdır. Gerekirse vatandaşlıktan da çıkarılmalıdırlar.”  

İLKİN ERDOĞAN GÜNDEME GETİRDİ

Vatandaşlıktan çıkarmayı ilk olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Terör örgütünün yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dahil tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız. Bunlar bizim vatandaşımız dahi olamazlar” diyerek dile getirmiş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da bu açıklamayı görev addedip “Bunların üzerinde elbette çalışma yapılacaktır” demişti.

DOKUNULMAZLIKLAR

Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin ilk maddesi 350 oyla, ikinci maddesi ise 357 oyla kabul edilmişti.

İki maddenin 330 ile 367 arasında kalan oylarla geçmesi, cuma günkü ikinci tur oylamada da benzer bir sonuç çıkması durumunda referanduma gidileceğine işaret etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 16:46
YORUM EKLE