'Çiller de böyle demişti tarih tekerrür ediyor'

Sırrı Sakık, 18 yıl önce yaşanan olayın tekrarlanmak istendiğini söyledi...

'Çiller de böyle demişti tarih tekerrür ediyor'

BDP'li vekillerin PKK'lilerle kucaklaşmalarının ardından 'dokunulmazlıkların kaldırılması' tartışması tırmanıyor.

 

1994'te DEP milletvekili olarak girdiği parlamentodan, polis tarafından karga tulumba çıkarılarak cezaevine konulanlardan Sırrı Sakık, 18 yıl önce yaşanan olayın bugün BDP'li vekiller için tekrarlanmak istendiğini söyledi. Sakık'ın Akşam’dan Helin Alp’e yaptığı açıklamalar şöyle:

 

TARİH TEKERRÜR EDİYOR:

1994'te ben dahil DEP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmış, cezaevlerine gönderilmiştik. 18 yıl geçti ama değişen bir şey yok, tarih tekerrür ediyor. Dün DEP'lilere yapılan bugün  BDP'lilere yapılmak isteniyor. Siyasi aktörler değişse de anlayış değişmiyor. Dönemin Başbakanı Çiller de 'Yargıyla görüştüm, işi bitirin dedim' demişti. Dokunulmazlıkların kaldırılması Kürt sorunu için çözüm olarak sunuluyor. Oysa çözüm olmadığı ortada.

 

HERKES HATA YAPABİLİR:

Herkes hata yapabilir. BDP olarak partimize yönelik eleştirileri dikkate alıyor, samimi ve dürüstçe ortaya konulan her eleştiriyi önemsiyoruz. Eş Genel Başkanımız kucaklaşmayla ilgili özeleştiri yaptı ve 'Türkiye kamuoyu açısından doğru bir mesaj olmadı' diyerek, bu fotoğrafın şık olmadığını ifade etti.  

 

LİNÇ KAMPANYASI:

BDP'ye yönelik linç kampanyası sürdürülüyor. Başbakan, PKK'liler için 'bunlar düşman değil, bu ülkenin çocukları' demişti. Eğer bu ülkenin çocuklarıysa milletvekilleriyle 'kucaklaştılar' diye niye fırtına kopartılıyor? AK Parti'nin çıkardığı yargı paketiyle, 7 kez idam almış katiller bir gecede serbest kalmadılar mı? Toplumun hassasiyeti, o yargı paketi çıkarılırken neden dikkate alınmadı?

 

BDP SİYASET DIŞINA İTİLİYOR:

Önümüzde yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler var. Başbakan'ın Çankaya özlemi Türkiye'yi böylesine kör bir çatışmanın içerisine sürüklemektedir. Bu tartışmalarda Bahçeli ile Erdoğan, Kürtlerin siyasi idamı konusunda uzlaştığını görüyoruz.

 

TEK YOL MÜZAKERE:

Sorunun çözülmesi için bir tek yol var, müzakere... Kürt sorunu bir terör sorunu değil, bir müzakere sorunudur. Ama maalesef, Kürt sorunu Türkiye'de siyasetin kurbanıdır.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2012, 23:24
YORUM EKLE