CHP’li Böke: Meclis’i bombalayan FETÖ, AKP tarafından açıkça korunuyor

“Saray rejiminin inşasına boyun eğmeyeceğiz”

CHP’li Böke: Meclis’i bombalayan FETÖ, AKP tarafından açıkça korunuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke, “Meclis’i bombalayan FETÖ, AKP tarafından açıkça korunuyor ve Meclis’i bombalayarak başarılamayan darbe, şimdi KHK’larla demokrasiyi bombalayarak başarılmaya çalışılıyor. Biz, buna da izin vermeyeceğiz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Olağanüstü hal (OHAL) uygulamasını ve çıkarılan kanun hükmünde kararnameleri (KHK) eleştiren Böke’nin açıklamaları şöyle:

"Askeri darbeyle başarılamayanı bir sivil darbeyle, diktatörlüğü bu ülkeye yerleştirmeye çalışarak yapıyorlar. Biz, asla bu ülkede demokrasinin, milletin iradesinin ve anayasal sistemin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.

Meclis’i bombalayan FETÖ, AKP tarafından açıkça korunuyor ve Meclis’i bombalayarak başarılamayan darbe, şimdi KHK’larla demokrasiyi bombalayarak başarılmaya çalışılıyor.

Biz, buna da izin vermeyeceğiz. Darbeyle elde edilemeyen güç, AKP tarafından şimdi ‘KHK’larla, OHAL’i sınırsız uzatma’ söylemleri ve uygulamalarıyla açıkça bir sürekli diktatörlüğe dönüştürülüyor. Saray rejiminin inşasına boyun eğmeyeceğiz”

‘BU AÇIK BİR DARBEDİR’

"15 Temmuz gecesi darbe başarılı olsaydı, Meclis işlevsiz kalacaktı, milletin iradesi darbeciler tarafından gasp edilecekti, bugün AKP, OHAL rejimi ve KHK’larla milletin iradesini açıkça gasp ediyor, bu bir darbedir.

Eğer 15 Temmuz gecesi darbeciler başarılı olsaydı, binlerce insanı hukuki süreçlere tabi tutmadan işlerinden atacak ve hapsedeceklerdi, bugün AKP iktidarı binlerce insanı sorgusuz, sualsiz işten atıyor ve hapsediyor, bu bir darbedir.

Eğer 15 Temmuz gecesi o darbe başarılı olsaydı, bir insanlık ayıbı olan işkence yeniden Türkiye gerçeğine dönüşecekti, bugün AKP rejimi Türkiye’yi yeniden işkence ile tanıştırıyor ve tartıştırıyor, bu bir darbedir. Eğer 15 Temmuz darbesi başarılı olsaydı, televizyonlar keyfi olarak karartılacaktı, kapatılacaktı, medyaya baskı uygulanacaktı, bugün AKP rejimi tam da bunu yapıyor, bu açık bir darbedir.

‘ERDOĞAN FABRİKA AYARLARINA DÖNMÜŞ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’deki Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı ‘Lozan’ı bize zafer diye yutturdular’ açıklamasını değerlendiren CHP’li Böke, Erdoğan’ın daha önce Lozan’la ilgili kullandığı bir ifadeyi hatırlatarak, “Öyle gözüküyor ki Erdoğan’ın Erdoğan’ı ikna etmesi gerekiyor. Çünkü farklı dönemlerde Erdoğan’ın farklı açıklamaları var. Bugün çıkıp başka bir şey söylüyor. Çok da şaşırmıyoruz, Erdoğan fabrika ayarlarına dönmüş gibi gözüküyor.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 15:21
YORUM EKLE