19 Ağustos 2017 Cumartesi 10:54
CHP'li Altıok: Kılıçdaroğlu'nun tutuklanacağı tartışmaları bilinçli yaratılıyor

Adalet talebinin bir isyana dönüştüğünü belirten CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutuklanmasına ihtimal vermediğini söyledi.

Altıok, ittifak tartışmaları için de “Önce toplumsal bir ittifak sağlanmalı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir’de devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, gündemdeki konuları değerlendirdi. HDP’nin Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni “Yeni bir ortaklaşma alanı” olarak ifade eden Altıok, “Adalet Yürüyüşü’nde de çok farklı kesimlerin bir noktada buluşan adalet talebinin ortaklaştığı bir zemine evirildi. Çünkü çok farklı kesimler çok farklı alanlarda mağdur edildi. Artık iktidarın kendi mahallesinde bile uyguladığı adaletsizlikler var gündemde. Tüm yaşanan adaletsizlikler arasında üstelik bir de baskı rejiminin bir şiddet rejiminin önümüze getirdiği son noktada o baskı sonucu bir süredir ne yazık ki şiddetin yarattığı katliamların ardından acıların ardından zamanla her kesin ortak bir talebi dile getirmesi açısından ortak bir talebi dile getirme yolculuğuydu” dedi. 

"ADALET TALEBİ İSYAN HALİNİ ALDI"

Adalet Yürüyüşü’nün ardından devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde talep edilen adaletin bir isyan halini aldığını vurgulayan Altıok, “Adalet Yürüyüşü’nün devamında gerçekleşen Vicdan ve Adalet Nöbeti ülkenin farklı bölgelerine de aynı talebi ulaştırmak bakımından çok kıymetli. Bir heykelin bile tutuklandığı, bir parkta tutulan bir nöbetin dahi açık hava cezaevi kisvesi altında yapılabildiği bir ortamda adaletten söz etmek mümkün değil” diye konuştu. 

"ADALET SİHİRLİ DEĞNEKLE TECELLİ ETMEYECEK"

Yapılan yürüyüş ya da tutulan nöbetler ile Türkiye’ye bir sihirli değnekle adaletin tecelli etmeyeceğinin herkesin farkında olduğuna değinen Altıok, şunları dile getirdi: “Her şeye rağmen bu talebin toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenmesi, içselleşmesi, ortaklaşması ve kardeşçe el ele dile getirilmesi kıymetli bir mesaj. Ve bu kararlılıkla sürdürüldüğü takdirde bu ülkenin en temel ihtiyacı olan gerçek demokrasi, adil bir yargı düzeni ve barış içinde yaşamdır. Bunu bizden bilinçli ve sistemli bir şekilde koparan bir iktidara karşı taleplerimizi yüksek sesle tekrar tekrar dile getirmeliyiz. Meşru yöntemlerle direnme hakkımızı kullanıyoruz ve sesimizi yükselteceğiz.”

"İHTİMAL VERMİYORUM"

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sözleri ve “Kılıçdaroğlu tutuklanır” tartışmalarını değerlendiren Altıok, Türkiye’de yaşananlar karşısında her şeyin olabileceğini gördüklerini söyledi. Altıok, “Ancak Kılıçdaroğlu’nun tutuklanması gibi bir durumun gelişeceğine ihtimal vermiyorum” dedi. Kılıçdaroğlu’nun tutuklanması durumunda AKP’nin zorlu bir süreç yaşayacağını ve her şeyi itiraf etmiş olacağını düşündüğünü sözlerine ekleyen Altıok, ana muhalefet partisinin lideri olması nedeniyle böyle bir ihtimalin söz konusu olmayacağını yineledi. Altıok, tartışmaların bilinçli yaratıldığını ifade ederek, adaletsizlikler karşısında mücadele etmeye odaklanılması gerektiğini belirtti. 

Altıok, 2019 seçimleri ve ittifak tartışmaları için de “Önce toplumsal bir ittifak sağlanmalı” dedi.  

Son Güncelleme: 19.08.2017 21:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.