CHP: İsmail Kahraman Meclis Başkanlığı'ndan derhal gitmeli

CHP'l Selin Sayek Böke, Meclis Başkanı'nın 'laiklik' ile ilgili sözlerine ilişkin açıklama yaptı

CHP: İsmail Kahraman Meclis Başkanlığı'ndan derhal gitmeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Selin Sayek Böke düzenlediği basın toplantısında, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın “Yeni Anayasada laiklik olmamalı” sözleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Böke, laikliğin CHP’nin kırmızı çizgisi olduğunu söyledi ve Meclis Başkanı’nını acilen istifaya çağırdı.

Böke’nin açıklamaları şöyle:

“BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE SARF EDİLMİŞ CÜMLELER”

“Bu sözler öylesine gelip geçerken söylemiş sözler değiller. Bu sözler TBMM Meclis Başkanı’nın kendisinin üzerine yemin ettiği anayasada Türkiye’de tüm vatandaşların özgürlüğünün ve eşitliğinin güvencesi olan laikliğe karşı bilinçli söylenmiş sözler. 14 yıldır fiilen bizzat kendisinin de dahil olduğu partinin açıkça yürüttüğü partinin politikaları olarak dışa vurulmuş sözleri.

 “AKP’nin her zaman yaptığı gibi iki ileri bir siyasetinde, bu tartışma da bizi şaşırtmıyor. O siyaset zaten Türkiye’de bu tür cüretkar cümlelerin düşünülmeden kurulmuş gibi sunulmasına imkan veriyor. Bu cümleler bilinçli bir şekilde sarf edildi. Herkesin cephesi belli. AKP’nin pozisyonu belli. Bu cümlelerle demokrasiye nasıl baktıkları belli. Bu sözler her birimizin özgürlüğüne, eşitliğine ve bir arada yaşama kültürüne AKP’nin nasıl baktığı sözler. Hedef net, amaç çok açık.

“LAİKLİK KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

“CHP’nin de amacı çok açık. Bizim için laiklik bir kırmızı çizgi. Tek bir CHP’li hayatta kalana kadar savunacağımız ve kırmızı çizgimiz olarak arkasında duracağımız bir davamız var. Bizim için CHP olduğu sürece tüm vatandaşların özgürlüğünü garanti altına alan laiklik mücadelemiz var. Herkes açık ve net.

 “Türkiye’nin bir arada yaşama kültürüne saldıran sözleri asla kabul etmeyeceğiz. Hiç kimsenin özellikle de Meclis Başkanı sıfatıyla oturan şahsın bu sıfatıyla demokrasiyi ilga etme lüksü yoktur. Bu herhangi birinin şahsi görüşü olarak sunulmadı.

“MECLİS BAŞKANI ACİLEN İSTİFA ETMELİ”

“Eğer bu sözler AKP tarafından kabul ediliyorsa, AKP de laikliği ortadan kaldırarak, kendisinin de bir engel olduğunu kabul ediyor. AKP’nin yaptığı bir seçim sonucunda o koltuğa oturan Meclis Başkanı’nı da istifaya çağıran da olmalıdır. Meclis Başkanı acilen istifa etmelidir. Toplumun tüm kesimleri de bu istifa çağrısına ortak olmalılar. Tüm siyasi partilerin Meclis Başkanı’nı istifaya çağırmasında ortaklaşması gerekmekte. İsmail Kahraman Meclis Başkanlığı’ndan derhal gitmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 17:15
YORUM EKLE