Cemil Bayık: Vietnam'da ne olduysa Kürdistan'da da o olacaktır

KCK yöneticisi Bayık'tan 'Vietnam' benzetmesi

Cemil Bayık: Vietnam'da ne olduysa Kürdistan'da da o olacaktır

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, bölgedeki operasyonlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Biz 2013 Kasım’ında şimdi operasyon yürüttüğümüz 12 ilçeyi hedefimize koymuştuk,” sözlerine işaret eden Bayık, ‘halkın ve gençlerin bu saldırılara karşı direnişe geçtiğini’ savundu.

Yaşananların sadece ‘gençliğin öfkesi ve direnişi olarak’ değerlendirilmeyeceğini ifade eden Bayık,  halkın direnişi kırılamadığı için daha fazla asker ve silah denildiğini kaydederek, “Tabii ki sonuç Vietnam’da ne olduysa Kürdistan'da da o olacaktır,” değerlendirmesinde bulundu.

Cemil Bayık’ın Azadiya Welat gazetesinde yer alan Kürtçe köşe yazısı özetle şöyle:

"7 HAZİRAN SEÇİMLERİNİ KİM YOK SAYDI?"

“Her şeyden önce herkes AKP'nin yakasına yapışmalıdır. ‘Çözüm dedin, çözüm süreci dedin, halkı oyaladın, neden Kürt sorununu çözmedin’ demelidir. Kim diyalog sürecini ortaya çıkaran Dolmabahçe Mutabakatını yok saydı, kim Kürt sorunu da yok, taraf da yok, masa da yok dedi; kim Kürt sorununun çözümü için uğraşan Kürt Halk Önderine 9 aydır ağır tecrit uygulamaktadır? Kim 7 Haziran seçim sonuçlarını yok saymıştır? Bugünkü çatışmaları yaratan zihniyet ve politika budur.

“Kürt halkı Kürt sorununun çözümsüzlüğü ve halk üzerindeki baskı karşısında ne yapacaktı? Çözümsüzlüğü kabul mu edecekti? Her gün asayişi sağlama, kamu düzenini koruma söylemi altında gençlerin, siyasetçilerin, belediye eş başkanlarının, kadınların, erkeklerin tutuklanmasına göz mü yumacaktı?

“Yüzlerce HDP binası yakılıp yıkılmadı mı? Kürtlerin işyerleri yakılmadı mı? Kürtler linç edilmedi mi? Kürt halkı buna sessiz mi kalacaktı? Her gün MİT’in kontrolünde bombalar patlatılıp onlarca, yüzlerce insan katledilmesine Kürt halkı sessiz mi kalacaktı? Bırakalım Kürt sorununu çözmeyi, yüzlerce uçakla gerillanın üzerine bomba yağdırıp Kürt Özgürlük Hareketi'ne imha saldırısına göz mü yumulacaktı? Bu hava saldırılarından önce her gün “ezeceğiz, imha edeceğiz, yok edeceğiz” denilirken Kürt halkı ne yapacaktı?

"DİRENİŞ, KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMSÜZ BIRAKILMASI SONUCU GERÇEKLEŞTİ"

“Kürt sorunu çözümsüz bırakılmış, Kürt halkına her türlü zulüm başlatılmıştı. Bu durum karşısında ya bu durum kabul edilecekti, ya da Kürt halkı kendi özgür ve demokratik yaşamını kuracaktı. İşte birçok yerde halk meclislerinin özyönetim ilan etmesi böyle gerçekleşmiştir. Türk devleti inkarcı olduğu için tek millet, tek vatan, tek devlet dediği için özyönetimlere saldırı gerçekleştirmiştir. Gençliğin ve halkın direnişi böyle gündeme gelmiştir.

“Özcesi bugünkü özyönetim ilanları ve direnişi Kürt sorununun çözümsüz bırakılması ve özyönetimlere saldırılması sonucu gerçekleşmiştir. Yaşanan çatışmalardan tek sorumlu vardır, o da Kürt sorununu çözümsüz bırakan Türk devleti ve AKP hükümetidir. Bunun dışındaki her söylem devlet ve hükümet kafasıyla düşünmektir.

“Çözümsüzlük ve baskı karşısında Kürt halkı ne yapacaktı? Türkiye'de ne demokrasi vardır, ne de mevcut durumda bu yolla çözülecek bir sorun vardır. Ne Mecliste ne de Meclis dışında demokratik zihniyet vardır. Kürt halkı tabii ki kurbanlık koyun gibi başını uzatmayacaktı. Çözümsüzlüğe, soykırıma boyun eğmeyecekti. Özyönetimler çözümsüzlüğe verilen bir cevap olmuştur. Çözümsüzlüğe karşı çözümü sağlama hamlesi olmuştur.

VİETNAM BENZETMESİ

“Saldırılar ve çatışmalar neden başlamıştır? Davutoğlu ve Bakanlar ‘biz bir yıldır bu saldırıya hazırlandık’ demediler mi? Daha bir yıl önceden başlayarak her gün asayişi sağlayacağız diyerek saldırılara gerekçe yaratmıyorlar mıydı? Kuşkusuz halk ve gençler saldırılara karşı direnişe geçmişlerdir. Savunma için hendek ve barikatlar kazmışlardır. Bu halk direnişleri polisle ve özel harekat denilen çeteleriyle kırılamayınca saldırılarına orduyu da katmışlardır. Halkın direnişini kıramayınca 1960’lı yıllarda Vietnam halkının direnişini kıramayan generallerin 'daha fazla asker, daha fazla, uçak, daha fazla silah, daha fazla bomba' istedikleri bilinmektedir. Saray’ın faşist çeteleri de halkın direnişini kıramayınca daha fazla asker, daha fazla silah demektedirler. Tabii ki sonuç Vietnam’da ne olduysa Kürdistan'da da o olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2015, 11:51
YORUM EKLE