03 Haziran 2015 Çarşamba 14:43
Cemil Bayık: Demirtaş ölümü bile göze aldı

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, 7 Haziran sonrası Türkiye'ye ve çözüm sürecine dair açıklamalarda bulundu. Bayık, "AKP ile koalisyon olamaz, çünkü AKP demokrat bir güç değil" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Ayşe Yıldırım'a konuşan Bayık, "demokratik mücadele veren hiç bir gücün AKP ile koalisyon yapamayacağını" söylerken, "ancak demokrasiyi hedefleyen güçler arasında bir koalisyonun kurulabileceğini" ifade etti. Müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin umudunuz var mı sorusuna Bayık, "Biz umutla yola çıktık ama onu besleyecek adımları da attık. Eninde sonunda bu iş müzakereyle çözülecektir" diye yanıt verdi.

Cemil Bayık, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a büyüyen ilgiyi olumlu gördüklerini söylerken, "ölümü göze alarak gerçekleri ve sorunları ortaya koymaya çalışıyor, bu da toplumda yankı buluyor" diye konuştu.

'IŞİD'İN ARKASINDAKİ EN ÖNEMLİ GÜÇLERDEN BİRİ TÜRKİYE'DE AKP'DİR'

AKP hükümetinin IŞİD'in arkasındaki önemli güçlerden biri olduğunu belirten Bayık, "biz bu seçimlerle Türkiye’nin Ortadoğu’ya demokratik biçimde yansımasının mücadelesini veriyoruz. Türkiye’nin halklarının bunu bilmesi gerekiyor. Eğer demokrasi güçleri HDP çatısı altında parlamentoya girerse Türkiye’de yeni bir demokratikleşme süreci gelişecektir. Bu AKP’nin parçalanmasına ve IŞİD'in zayıflamasına yol açacaktır." dedi.

'AKP İLE GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ ANLAŞTIĞIMIZ ANLAMINA GELMİYOR'

Dünyanın bir çok ülkesinde otoriter yönetimlerle demokrasi güçlerinin masaya oturduğunu söyleyen KCK eşbaşkanı Bayık, "AKP ile anlaşıyorlar demek bir hakarettir." dedi.

"Yarın AKP iktidardan düştü diyelim herhangi bir parti iktidara geldi diyelim, onlarla da görüşeceğiz" diyen Bayık, AKP ile büyük mücadele yürütüyoruz" dedi.

Son Güncelleme: 03.06.2015 14:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Demir çelik 2015-09-14 00:05:46

Sen bırakıyormusunki adam işini yapsın. Akp nin ekmeğine yağ sürdünüz illaki akpyi trk başına iktidar yapacaksınız. Bu çatışmaları ve insanları öldürmeyi silahları bırakın artık insam öldürmekle hiç bişey elde edemexsiniz. Bırskın hdp doğru dürüst işini yapsın yoksa kürt halkı bunun hesabını sizden ağır soracak.