Cemil Bayık: Bu koşullarda müzakere ve diyalog olmaz

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bayık, Med Nuçe televizyonuna günedeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Cemil Bayık: Bu koşullarda müzakere ve diyalog olmaz
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, dün gece katıldığı Med Nuçe televizyonundaki açıklamalarında çözüm ve diyalog sürecine değindi.

Cemil Bayık, bugünkü sürecin durumuna değinerek "Bulunduğumuz koşullarda değil müzakere, diyalog bile olmaz. Silahsızlanan, örgütsüzleştirilen bir hareketle kimse müzakere yapmaz. Müzakerenin yolu; özgürleşmeden geçiyor, direnişten geçiyor” dedi.

ANF’nin aktardığı Bayık’ın açıklamalarından ilgili bölüm şöyle:

Bayık, Kürt il ve ilçelerinde saldırılara ilişkin, "Bakur'daki (Kuzey Kurdistan) halka, cenazelere, şehitliklere, şehirlere yönelik yaptıkları Kobani'yi aşan bir durumdur" dedi. 

Herkesin direnişin nasıl büyütüleceğini gündemine almasını isteyen Bayık, şunları belirtti:

"Bulunduğumuz koşullarda değil müzakere, diyalog bile olmaz. Silahsızlanan, örgütsüzleştirilen bir hareketle kimse müzakere yapmaz. Müzakerenin yolu; özgürleşmeden geçiyor, direnişten geçiyor. Erdoğan açıkça söylüyor; 'müzakere diye bir şey yoktur' diyor. Müzakere yok etme koşullarında olamaz; bu koşullarda diyalog bile olamaz. Müzakere söylemleri tamamen aldatmaya yöneliktir. Bu saatten sonra kimse bu söylemlere kulak asmamalı; direnişi yaymalıdır. Ortada müzakere edilecek bir durum yok; yok etme, çökertme planı var. AKP demek psikolojik savaş yürütmek demektir. AKP içte ve dışta zorlandığı için psikolojik savaşı çok yoğun işliyor."

Sadece parlamento içi mücadeleyle sorunların çözülemeyeceğine işaret eden Bayık, şöyle devam etti:

"Demokratik siyaset yoluyla sorunların çözümünü, bu rejim istemiyor. Nasıl ki darbeyle 80 milletvekilini 60'a düşürdülerse, şimdi de o 60 vekili ortadan kaldırmak istiyorlar. Eğer bugün Erdoğan ve ekibi HDP'yi, HDK'yi hedefliyorsa, bunun nedeni, onlara karşı direnmelerindendir. Türkiye'de gerçek muhalefeti HDP, HDK ve onlarla birlikte olan demokrasi güçleri temsil ediyor. Tek yol; kendini örgütleyip direnmekten geçiyor. Kimse kendini aldatmadan, beklenti içerisinde olmadan örgütlenmelidir. Herkesin öncelikle kendini bu zindandan çıkartması gerekiyor. Bu eğitimle, örgütlenmekle, diktatoryaya karşı direnmekle mümkündür. Kürdistan, TC'nin tümü açık bir zindandır. Herkes zindandadır. Kimse kendini özgür sanmasın. Buna karşı öz savunmayı toplumun bütün yönleriyle hayata geçirmesi gerekiyor. Her insanın örgütlenmesi gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 11:18
YORUM EKLE