Cemil Bayık: Avrupa'daki katliamlardan Erdoğan ve AKP sorumludur

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bayık, Avrupa’da ve Türkiye’de gerçekleşen bombalı saldırıların asıl sorumlusunun IŞİD’i destekçisi olduğunu iddia ettiği Erdoğan ve AKP olduğunu söyledi

Cemil Bayık: Avrupa'daki katliamlardan Erdoğan ve AKP sorumludur
KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin PKK ve Kürtlere saldırarak DAİŞ (IŞİD) ile ortaklığını gizlemek istediğini söyledi. Bayık, Avrupa'daki bombalı saldırıların da asıl sorumlusunun Erdoğan ve AKP hükümeti olduğunu vurguladı.

Cemil Bayık’ın Yeni Özgür Politika’da Kürtçe yayımlanan yazısında Türkiye demokratik seferberliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Bayık’ın Özgür Politika gazetesinde yayımlanan yazısının Türkçe’ye çevrilmiş kısmı şöyle:

AKP İKTİDARI BU ÖFKE KARŞISINDA YENİLECEK


“Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun bağırmasıyla korkacak Kürt kalmamıştır. AKP iktidarının zalim olduğu doğrudur. Zalimliğini sivilleri öldürerek ve şehirleri yıkarak göstermiştir. Ama bu, Kürtleri korkutmaktan çok öfkesini arttırıyor. AKP iktidarı bu öfke karşısında yenilecek ve kaybedecektir.

AVRUPA’DAKİ KATLİAMLARDAN SORUMLU

“AKP hükümetinin beslediği ve büyüttüğü DAİŞ bir daha Avrupa’ya saldırdı. Bir daha vurgulayalım, bu katliamlardan katliamı yapanlar kadar AKP hükümeti de sorumludur. En başta da Saray Gladyosu ve Tayyip Erdoğan sorumludur. Tayyip Erdoğan’ın ‘sır küpüm’ dediği Hakan Fidan sorumludur. Erdoğan, Avrupa’yı ve ABD’yi kendi politikalarına çekmek için El Nusra ve DAİŞ’i bir siyasi enstrüman olarak kullanmıştır. DAİŞ, El Nusra ve Ehrar El Şam içinde MİT etkindir. Birçok eylem MİT’in dolaylı ya da dolayısız yönlendirmesiyle gerçekleştirilmektedir. 

AKP’DEN HESAP SORULMALI

İstanbul ve Belçika saldırılarının hesabı başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP hükümetinden sorulmalıdır. Ahmet Davutoğlu CHP’nin kendisine yaptığı eleştiriler karşısında “Avrupa’da muhalefet bu konularda hükümeti mi suçluyor” diyerek kendini temize çıkarmaya çalışıyor. Avrupa ile kendilerini kıyaslamaları bir demagojidir; suçunu örtmek içindir. Avrupa’daki iktidarlar DAİŞ’i besleyip büyütmedi. Bilinçli ve planlı olarak DAİŞ’in destekçisi olmadı. AKP iktidarı gibi politikalarıyla, istihbarat örgütleriyle açıktan açığa DAİŞ’i palazlandırmadı. Tabii ki DAİŞ’i besleyen ve palazlandıran AKP iktidarından hesap sorulacaktır. 

“Kürt halkına karşı açılan savaştan da, bu kirli savaşın sonuçlarından da AKP hükümeti sorumludur. İmralı’daki görüşmeleri kesen, Türkiye için umut yaratan Dolmabahçe Mutabakatını reddeden, Kürt Halk Önderi üzerinde ağır tecrit uygulayan; 7 Haziran seçimlerini yok sayarak Türkiye’de demokrasi ve demokratik çözüm seçeneğini ortadan kaldırıp savaş seçeneğini Türkiye’nin önüne koyan Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetidir. Tabii ki AKP hükümeti içte ve dışta yürüttüğü savaş politikalarından ve yarattığı sonuçlardan dolayı hesap verecektir. 

SUÇLU CEZASIZ KALMAMALI

“Eğer Avrupa’daki DAİŞ eylemlerinden Tayyip Erdoğan ve AKP sorumlu tutulmazsa bu, suçlunun cezasız kalması anlamına gelir. Ya da suçluyu başka yerde aramak olur. DAİŞ’i besleyen AKP hükümeti ve müttefikleri olduğu görülmezse DAİŞ katliamlarının mağdurları karşısında herkes suçlu durumuna düşer.”

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 12:30
YORUM EKLE