Bozdağ: ABD, Gülen'i vermezse Türkiye'yi bir teröriste feda eder

Bozdağ, darbe girişimi ve Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin açıklamalarda bulundu

Bozdağ: ABD, Gülen'i vermezse Türkiye'yi bir teröriste feda eder

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin, "ABD'lilere empati yapmalarını öneriyoruz. Güneşin varlığını ispat için delile hacet var mı? Eğer vermezse, ABD, Türkiye'yi bir teröriste feda eder" ifadelerini kullandı.  


Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

DARBE GİRİŞİMİ

7 Ağustos, 15 Temmuz mesajı nedir derseniz, bundan böyle darbelerin Türkiye'de yapılamayacağının, yapmak isteyenler olursa milletin buna asla izin vermeyeceğinin dosta ve düşmana ilanıdır. 'Ben istiklalimi de istikbalimi de tayin ederim' diyor millet. Ne dışarıdaki güçlerin talimatıyla hareket eden maşalar ne de içimizdeki hainler asla Türkiye'de kader tayini yapamazlar, gelecek tayini yapamazlar.

15 Temmuz bir yandan darbeciler için son derece önemli bir derstir öte yandan da demokrasimiz için de önemli bir sigortadır. Millet, iktidar, muhalefet, siyaset ve parlamento demokrasiye sahip çıkmıştır. Şapkasını alıp kaçan siyasetçiden ölüme uçan cumhurbaşkanına…

Çok büyük değişim oldu. Darbe rüyası görmenin yasaklandığı bir tarih oldu. 7 Ağustos mitingi gibi bir miting yok. Böylesi bir birlikteliğe Türkiye ilk kez tanık oldu. Sistem tehlikeye girdiğinde hepimiz birlik olmalıyız. Dostlarımızın sevindiği bir gündür. İstiklale istikbale sahip çıkma fotoğrafından keyif aldılar. Türkiye'nin düşmanları perişan oldular.

Biz bakanlık olarak FETÖ elebaşı Gülen'in Türkiye'ye iade talebi içeren 4 ayrı dosyayı ve ekleri ABD yetkili makamlarına gönderdik. Gülen'in geçici yakalanması ve tutuklanmasını talep ettik. Darbe teşebbüsüne ilişkin iade talebini de göndereceğimizi belirttik. ABD makamları bizden yakalama ve tutuklamanın aciliyetinin nedenini sordular. Biz kendilerine yanıt gönderdik.

'ABD'DEN CEVAP GELMEDİ'

Henüz ABD'den olumlu ya da olumsuz bir cevap gelmedi. ABD yetkililerinin bugüne kadar yaptığı açıklamalarına baktığımızda şu mesaj çıkıyor, Fetullah Gülen'in iadesi konusunu tartıştıkları, görüştükleri, bu konudaki talepleri önemsedikleri çıkıyor. Zira bugüne kadar bir iade talebi hakkında ABD makamları bu kadar bir değerlendirme şimdiye kadar yapmadılar.

Biz bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Artık Fethullah Gülen, ABD için de başka bir ülke için de kullanışlı bir maşa olma vasfını yitirmiştir. Deşifre oldu artık, istihbarat okulları zinciri artık faş olmuştur. Türkiye'de artık bu iş bitmiştir, başka ülkelerde de bitmiştir. Onun için buna yatırım yapmak, akıllı bir ülkenin yapacağı bir iş kesinlikle değildir.

'ABD'LİLERE EMPATİ YAPMLARINI ÖNERİYORUZ'

Bütün dünya bunun arkasında Gülen'in olduğunu biliyor. ABD'lilere empati yapmalarını öneriyoruz. Güneşin varlığını ispat için delile hacet var mı? Deliller işin sevk ve idarecisinin Gülen olduğu yönünde. İade etmek istemezse de pek çok bahane bulabilir. İade etmeme kararı da siyasi karardır. Eğer vermezse ABD bir teröriste Türkiye'yi feda etmiş olacaktır.

ABD için Türkiye'nin dostluğu mu Gülen'in dostluğu mu önemli? Bunu görmüş olacağız. İade etmezse ne olur? Türkiye-ABD ilişkileri olumsuz etkilenir. ABD karşıtlığı zirve yapmış durumda, nefrete doğru gidiyor. Umarım ki ABD Türk halkının dostluğunu daha çok önemser. ABD büyük bir devlettir sonunda bu büyük devlet o büyüklüğünün gereğini yapacaktır ABD'nin Gülen'i iade edeceğine inanıyorum.

Bu işin 1 numarası Gülen ve onu kullananlar. Ama Gülen'e vekaleten Türkiye'de icra eden 1 numara kim? Buna dair netleşmiş bir şey yok. Darbe başarılı olsaydı devlet başkanı bakanlar başbakanlar kim olacaktı? Adalet Bakanı kim olacaktı? Bunlara dair henüz kesinleşmiş bilgiler yok. İfadeler alınıyor.

MOBESE kayıtları elde edilen evraklar pek çok veri var tanıklıklar var bilgi var. 26 bin kişi gözaltında. Bütün bu delillerin deşifresi eminim pek çok soruyu aydınlatacaktır. Bunlar zaman alıyor. Gülen nasıl ifade verileceğine ilişkin talimat vermiş. O talimata uygun ifadeler örgütü deşifre ediyor. Beddua yapıyor 'Ocaklarına ateş düşsün' diye kaç ocağa ateş düştü? Pek çok insan katil oldu. Bu sapık yapıya dur demezlerse ileride daha hangi vahşi suçlar işlenecek onu kestirmek çok zor.

Fethullah Gülen, istihbaratımıza göre, nasıl ifade vermeleri için talimat yayınlamış. Çarpıtmak için, oradaki yapının çözülmemesi için ifade talimatı hazırlanıyor. Ancak o ifadeler örgütü deşifre etmiş oluyor. Gülen'in ortaya koyduğu bu sapık anlayışlar onları, aileleri perişan etti. Kaç ocağa ateş düştü. Pek çok insan hürriyetinden mahrum oldu, pek çok insan katil oldu. Bu yapıya dur demezlerse ileride hangi vahşi suçlar işlenecek bunları kestirmek zor.

Şimdi herkese diyorum ki lütfen bildiklerinizi anlatın. Bu DAEŞ, PKK militanları da böyle motive ediyor. Ölen şehit, öldüren şehit, herkes cennete gidiyor. Böyle bir şey olabilir mi? Masum insanları öldürüyor, iyilik yaptığını düşünüyor. Deve kuşu misali, başını kuma gömüyor, kimse beni görmüyor diye düşünüyor. Suç üstü hal ve 79 milyonun şahitliği var.

Bundan sonra bir hakikati ortaya koymak gerek. Bu yapıda takiye çok önemli. Gizle, gizle, gizle. Şeffaf olmayan her yapı, herkes için tehlike ve tehdit oluşturur. Bir yerde insanlara kod adı veriliyorsa orası gayri ahlaki, gayri meşru bir yerdir. Ünite ünite, hücre hücre yapılandırır. Yasalara uygun hareket ediyorsanız bunlara gerek var mı? Yanlışı ibadet aşkıyla yapmak, ona ibadet kazancı sağlamayacak.

Bir nesli mahvettiler, altın nesil dediler altını oydular. Az kalsın devletimizin de altını oyacaklardı. Gözaltılar ve tutuklamalarla ilgili rakamlar değişiyor. Şu an tutuklama rakamları 16 bin, gözaltılar da 6 bin civarında. 7 bin 668 civarın adli kontrol kararı verilen kişi var. Bunlar değişiyor. Yeni gözaltı ve tutuklamalar olabiliyor.

Uluslararası kuruluşların işkence iddiaları subjektif. En son Uluslararası Af Örgütü bir şeyler açıkladı. Kendi saygınlığına da zarar getirdi. Darbe teşebbüsü sırasında yakalananların çatışma sonucu zorla teslim alınmıştır.

(Kaynak: HaberTürk)

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2016, 18:13
YORUM EKLE