30 Mayıs 2013 Perşembe 14:26
Birgül Ayman: Anadilleri Türkçeye eş koşamazsınız

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, "Etnik kimlik şereftir ama anadilleri ulusun temeli olan Türkçe’ye eş koşamazsınız" dedi.

Güler, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde düzenlenen "Anayasa ve Açılım" konulu konferansta, AKP Hükümetinin Abdullah Öcalan ve PKK ile anlaşarak anayasayı değiştirmeye çalıştığını savundu.

Güler, "Etnik kimlik şereftir. Anadil etnik kimliğin parçasıdır. Hiçbirimizin doğarken etnik kimliğini seçme hakkı yoktur. Ananız babamız gibi etnik kimliğimiz de şerefimizdir. Ana dilimiz de öyle; onun öğretilmesini, yaşatılmasını isteriz. Ama anadilleri ulusun temeli olan Türkçe’ye eş koşamazsınız, anadilleri Türkçe gibi resmi dil yapamazsınınız. Yaparsanız da başka bir devlet başka bir toplum kurarsınız ve o devlet o toplum bizi 5 yıl bile bir arada yaşatamaz; bizi paramparça eder. Oysa bizim amacımız ulusal birliğin içerisinde özgürleşmektir” dedi.

Üniter devlet yerine federal devleti, laik devlet yerine ise dini esaslara mezhep esaslarına dayalı bir din temelli devlet kurulmak istendiğini savunan Güler, "Terör şantajıyla yapılmak istenen anayasanın ulusal devleti ortadan kaldırmak,Türkiye’yi Ortaçağ’a geri götürmektir. Gerçek anlamda barışı sağlayacak, Türkiye’nin 21. yüzyılda ihtiyaçlarını karşılayacak demokratik anayasa yapılmasından yanayız" diye konuştu.

Son Güncelleme: 31.05.2013 16:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Dirok ZAN 2013-06-01 06:32:23

Gelin anlaşalım resmi dil İngilizce olsun diğer diller ana dil olsun O zaman sorun çikmaz