Beştaş: Öcalan'ın mesajı doğru okunmalı

"Biz HDP olarak çözümden, barıştan ve eşitlikten yanayız "

Beştaş: Öcalan'ın mesajı doğru okunmalı

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, belediyelere kayyum atanmasını ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajını değerlendirdi.

Meral Danış Beştaş, "Sayın Öcalan barış ellini hala tutmaktadır. Hala barıştan yana kararını devam ettirmiştir. Öcalan'ın mesajını herkes doğru okumalı ve bu yönde adımlar atılmalı" dedi.

AKP'nin 12 Eylül Askeri Darbesi'nin yıldönümünde DBP'li 24 belediyeye kayyum atayarak, halkın iradesine el koyduğunu ifade eden Meral Danış Beştaş, AKP'nin 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirerek sivil bir darbe yaptığını söyledi.

'HALK İRADESİ YOK SAYILIYOR'

AKP'nin kendisine muhalif olan kesimlere yönelik "cadı avı" başlattığını ifade eden Beştaş, "AKP kendisine karşı oluşacak tepkileri yok etmek ve etkisizleştirmek için hiçbir kural ve hukuk tanımamaktadır" dedi.

Belediyeye kayyım atanmasının darbeden farksız olmadığına değinen Beştaş, "Halkın idaresini temsil eden belediye yönetimlerini görevlerinden el çektirmeye çalışarak kendi kayyımlarını atıyor. AKP, 'Ben Ankara'dan bir kişi ile bu kararı veririm' mesajını veriyor. Bunun zaten demokrasiyle, adaletle hiçbir bağı yoktur. Özellikle 11 Eylül'de Sayın Abdullah Öcalan ile görüştürülmesi ve kayyum atamalarının aynı gün olmasının asıl amacı kayyum atamalarına karşı olan tepkileri azaltmaktır" ifadelerini kullandı.

'HALK BELEDİYELERİ KAYYUMA TESLİM ETMEZ'

Halkın belediyelerine sahip çıktığını söyleyen Beştaş, halkın AKP'nin atadığı kayyumlara belediyelerini teslim etmeyeceğini ifade etti. Beştaş, "Ayrıca kayyum meselesinde fazla söze gerek yok. Sadece orada oluşan görüntü tek başına her şeyi ifade ediyor. O görüntüde; belediyenin etrafının polis bariyerleri ile kapatıldığı, TOMA ile korunan, içerden dışarıya hiçbir şekilde temasın sağlanmadığı ve hiç kimsenin girip çıkamadığı sadece bir belediye binası var. Halka hizmet veren ve halkın kendi evi olarak gördüğü mekanlar olmaktan çıkmış durumda. Sadece bir bina var orada" şeklinde konuştu.

‘KAYYUMLARA KARŞI SONUNA KADAR MÜCADELE VERECEĞİZ’

Kayyumların kabul edilemez olduğunu söyleyen Beştaş, "Devletin bir programı varsa; bunun yolu seçimdir. Bunun dışında hiçbir uygulama kabul edilemez. Bu kayyumlara karşı anayasal ve hukuki mücadeleleri sonuna kadar vereceğiz" dedi.

‘ÖCALAN’IN MESAJI İYİ OKUNMALIDIR’

"Sayın Abdullah Öcalan ile yapılan görüşme bütün bu olumsuz tablo içerisinde önemli bir gelişmedir" diyen Beştaş, Öcalan'ın yıllardır büyük bir barış mücadelesi verdiğini ve savaşın son ermesi için mücadele ettiğini söyledi. Beştaş, "Bu kadar yoğun bir savaş ortamında bile o kadar önemli bir mesaj vermiştir ki birileri bunu iyi anlamalıdır. Özellikle bu savaşı yönetenler bu mesajı iyi okuması gerekir" dedi.

'ÖCALAN’IN BARIŞ ISRARI SONUÇSUZ KALMAMALIDIR'

Öcalan'ın barış için en büyük sorumluluğun devlette olduğuna dikkat çektiğini ifade eden Beştaş,"Sayın Öcalan İmralı'da çözümün hazır olduğunu ve bunun altı ayda çözülebileceğini yüksek sesle ifade etmiştir. "Bu görüşmede en önemli sonuç Sayın Öcalan barış ellini hala tutmaktadır. Hala barıştan yana kararını devam ettirmiştir. Karşı taraftan ise sürekli savaş naraları ve çözümsüzlük yolunda mesajlar verilmektedir. Biz HDP olarak çözümden, barıştan ve eşitlikten yanayız. Sayın Öcalan'ın bu mesajını herkes doğru okumalı ve bu yönde adımlar atılmalıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 23:13
YORUM EKLE