Baydemir: Doğu zayıflıyor, batı obezleşiyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ekonomik paketi eleştirdi…

Baydemir: Doğu zayıflıyor, batı obezleşiyor

Diyarbakır'da Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin 4. Olağan Genel Kurulu Sümerpark Ortak Yaşam Alanı’ndaki Tigris Resepsiyon Salonu’nda yapıldı.

 

TEHCİR OLDU

Sarmaşık Derneği Genel Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı kurulda bir konuşma yaptı. Son 30 yılda yüz binlerce ve milyonlarca insanın tehcire tabi tutulduğunu belirten Mızraklı, başka ülkelerde tehcire tabi tutulanlara konut, iş, aş verildiğine dikkat çekti. “Özgürlükleri dahil her şeyi ellerinden alınan insanlara onurlarınızı yiyin” denildiğini belirten Mızraklı, ancak insanların onurlarını yemeden özgürlük mücadelesi verdiğini söyledi. Tehcire tabi tutulan insanların iş, aş ve barınma sorunu ile birlikte pek çok sorun yaşadığını ifade eden Mızraklı, “Eğitimden, sağlıktan yoksun kaldılar. Çocukların aşı programları aksadı, bugün bölgede SSPE hastalığı patlak verdi” dedi.

 

“EL AÇTIRMAYALIM, EL ELE VERELİM”

Sarmaşık Derneği’nin sadaka kültürü ile değil hak temelli bir kültür yarattığını belirten Mızraklı, 7500 kişiden oluşan bir dayanışma ağı yarattığını söyledi. Sarmaşık Derneği’nin yarattığı dayanışma modeli dünyada bir ilk olduğuna da dikkat çeken Mızraklı, “El Açtırmayalım, El Ele Verelim” kampanyasından da söz ederek kentin varsıl nüfusuna şu çağrıyı yaptı:

 

“Ekonomistler ücretli çalışanları yoksul kategorisinde değerlendiriyor. Oysa kentimizdeki ücretli çalışanlar alın terinin bir damlasını da olsa yoksullukla mücadele için aktarıyor. Yoksullar böyle bir dayanışmayı gösteriyorsa varsıllardan da bu çığlığı duymasını istiyoruz.”

 

ŞAKŞAKÇILAR GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEYİ ÖNLÜYOR

Daha sonra bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 7-8 yıllık zaman dilimi içinde büyük bir deneyim elde edildiğini, ancak yüzde yüz bir başarının da elde edilmediğini belirterek, “Eğer yüzde yüz bir başarı olsaydı insanlarımız namerde muhtaç olmazdı” dedi.

 

Yoksulluğun insan eliyle üretildiğini ve paylaşımın adil yapılmadığını da belirten Baydemir, bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasına yönelik olarak pek çok paket açıklanarak uygulandığını ancak buna rağmen gelişmişlik farkının giderek derinleştiğini söyledi. Türkiye’nin en az gelişmiş 21 ilinden 18’inin bölgedeki iller olduğuna dikkat çeken Baydemir, “Her paketten sonra Türkiye’nin bu yakası zayıflıyor, Batı yakası obezleşiyor” dedi.

 

“Peki durum bu iken neden paketler açıklanıyor” diye soran Baydemir, “Çünkü yerel şakşakçılar var. Maalesef toplumun gerçeklerle yüzleşmesini önlüyorlar” diye konuştu, teşvik paketinin hazırlanmasında yerellere danışılmadığını, görüşünün alınmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2012, 15:24
YORUM EKLE