Başbakan Yıldırım'dan havalimanı saldırısına ilişkin açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Havalimanı Katliamı'nı gerçekleştirenlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayrıca Yıldırım, dış politikaya da değindi

Başbakan Yıldırım'dan havalimanı saldırısına ilişkin açıklama
Başbakan Binali Yıldırım, istanbul Atatürk Havalimanı’nda 3 canlı bomba ile gerçekleştirilen saldırıya ilişkin “Bu saldırıyı yapanlar, onlara aracılık edenler, azmettirenler belirlenmiş durumda. 29 zanlı gözaltında bulunuyor. Zaman ilerledikçe detaylar ortaya çıkacak. Farklı ülke vatandaşı olanlar var. Bütün ihtimaller değerlendiriliyor" dedi.

Binali Yıldırım'ın dış politikaya ilişkin açıklamalarından satır başları şöyle:

GAZZE
 
"Gazze gemisi limana ulaştı. Dün Mersin'den hareket etti. İsrail'le varılan mutabakat çerçevesinde bir normalleşme süreci başlamış oldu. Bu çerçevede Gazze'de yaşayan 1,5 milyondan fazla Filistinli kardeşimizin temel ihtiyaçlarını görmek, onların bayram sevincine ortak olmak, acılarını paylaşmak için ülkemizden çeşitli hayır sahipleri, devletimiz, AFAD ve Kızılay organizasyonunda 10 bin tonu aşkın bir insani yardımla bir gemi gönderdi ve şimdi gemi yanaştı, oradan da dağıtımı yapılacak. Kardeşlerimizin bayrama, çocukların özellikle bayrama biraz üzüntülerini azaltarak girmelerini sağlamak bizim en büyük sevincimiz olacak millet olarak. 

RUSYA

"Rusya, bizim ezeli komşumuzdur. Dolayısıyla ilişkilerimizin geçici bir süre bozulmuş olması, hiçbirimizin istediği bir şey değildi ama o günler artık geride kaldı. Biz hep şunu söylüyoruz; bu zaman dostlukların arttırılması, düşmanlıkların azaltılması zamanıdır. Onun için Akdeniz'i, Karadeniz'i çevreleyen bütün ülkelerle dost olmak, ticaretimizi arttırmak, kültürel alışverişlerimizi geliştirmek, turizmi geliştirmek daha öncelikli hedefimiz olacak dedik ve bunun için de çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Eminim ki önümüzdeki günlerde, çok daha farklı gelişmeleri, başka ülkelerle de birlikte yaşayacağız."
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2016, 18:19
YORUM EKLE