30 Haziran 2013 Pazar 22:45
 'Barış mı olacak savaş mı hükümet karar versin'

Gültan Kışanak, Diyarbakır'da düzenlenen 'Hükümet Adım At' yürüyüşü sırasında çıkan olayların ardından konuştu. BDP İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yapan Kışanak, demokrasinin gereği olan yürüyüş haklarının engellendiğini belirtti.

Kışanak, polisin attığı gaz bombaları nedeniyle konuşurken bile rahatsızlık hissettiklerini dile getirerek, "Hükümet şuna karar versin; çözüm mü, barış mı, demokratik siyaset mi istiyor, yoksa savaş, çatışma, faşizm mi istiyor. Buna karar versin. Biz, buna göre kararımızı verip, yolumuza devam edelim" ifadesini kullandı.

Yürüyüşün amacının barış sürecini ilerletmek için yapılması gerekenleri ifade etmek olduğunu belirten Kışanak, şöyle konuştu:

"En demokratik, en meşru haklarımızı kullanamayacaksak, barışı nasıl getireceğiz. Ben, yapılan bu şiddetli saldırıyı, bu faşizan saldırıyı kınıyorum.

Bu saldırıyı yapanlar şunu çok iyi bilsinler ki barışa suikast yapıyorlar. Bu saldırıyı yapanlar bunu iyi bilsinler ki çözümün önünde engeldirler. Bu saldırıyı yapanlar bunu çok iyi bilsin ki biz, 'bu ülkede gençler ölmesin, sorunlarımız demokrasi içerisinde, demokratik siyaset içerisinde çözülsün' derken, onlar çatışmadan yana tavır alıyorlar. Çatışmadan, ölümden, savaştan yana tutum alanlar bu halkın vicdanında mahkum olmuştur.

Bu saldırıların hükümetten bağımsız olduğuna inanmıyoruz. AK Parti hükümetinin tutumu bu saldırıları teşvik eden bir tutumdur. Kimse yerel yöneticilere, polise ihale ederek bu işten kurtulamaz."

Son Güncelleme: 01.07.2013 22:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.