01 Haziran 2015 Pazartesi 11:54
Baraja düşen son damla

Baybora Atav / aikineyzen@gmail.com

Toplumsal ve siyasal olayları değiştiremeyeceğimizi düşünürüz. Toplum bizden ayrı bir organizmaymış ve biz de onun o akışını sadece izleyebiliriz gibi gelir bize. Yani özne olmadığımızı, değiştirme gücümüz olmadığını sandığımızdan "oy vermek gibi" "protesto gösterilerine katılmak" gibi eylemlerden uzak kalırız. Ama ya öyle değilse… Geziyi hatırlayın, aslında toplumda birer özne olduğumuzu hissetmiştik ve birçok şey başarmıştık. Belki dünyanın en güzel sahilinde elimizde içkimiz, yanımızda sevgilimiz güneşlenirken bile hissetmediğimiz bir duygu ve mutlulukla donanmıştık. O bizde öyle bir enerji yaratmıştı ki haftalarca yorulmamıştık. İşte o enerji nereden geliyor biliyor musun. Özne olduğunu anlamanın duygusu o. Hem bir bütünün parçasıydık, hem de öznelliğimizi yaşıyorduk. En önemlisi değiştirebiliyor, etki edebiliyorduk toplumsal yaşama… "Sen yoksa bir kişi eksiğiz"in anlamını yaşayarak deneyimlemiştik. Hiç tanımadığımız biriyle fazla maskemizi sanki yıllardır arkadaşımızmış duygusuyla paylaşmıştık. O bütünün aslında diğer parçası olduğunu biliyorduk onun…

Tam iki yılın ardından özne olabileceğimiz, bir şeyleri değiştirebileceğimiz nadir durumlardan biriyle karşı karşıyayız. O atacağımız bir oy öyle bir güce sahip olacak ki bu sefer, kafamızda büyütüp "artık başımızdan gitmezler" dediğimiz anda, muktedirlerin ayaklarının sallanacağını gördükçe içimiz umutla doluyor. Bunun tek bir nedeni var. İlk kez bir başka alternatif imkanı doğdu. HDP'nin barajı geçmesiyle AKP bir daha toparlanamayacak şekilde dağılacağını görebiliyoruz. Çünkü CHP’ye verdiğimiz oyun matematik olarak hiçbir şey değiştirmeyeceğini biliyoruz. Ancak HDP’ye verilecek oyun bu değiştirme potansiyelinin hemen hemen herkes farkında. Biliyoruz, ama nedense o değişimin bir parçası olmayı önyargılarımız nedeniyle reddediyoruz. “Torunlarımıza bir oy verdim her şey değişti” diyebileceğimiz o nadir kavşaklardan birine geldik… İşte bunu kovaya damlayan damlalar ile başaracağız. İşte yeniden özne olduğumuzu duyumsayacağız. Kovaya damlayan son damla nasıl kovayı taşırırsa, koskoca bir kum tepeciğinin üstüne koyduğunuz kum tanesi tepenin büyük kısmının kaymasına ve yıkılmasına neden oluyorsa, sizin vereceğiniz bir oy da işte bu etkiyi yapacak. Yani barajı aşacak son kum tanesi, son damla sizin elinizden bırakılacak. HDP'nin hala barajı geçmesi pamuk ipliğinde. Sandık başlarında birçok oyun oynanacak. Bu nedenle HDP'nin rahat bir şekilde barajı geçeceği noktaya ulaşması gerekiyor.

Aşağıda linkini verdiğim animasyonu lütfen izleyin. Bu tarihi değişimde katkınız olması için siz de kafalarınızdaki sorular en azından bu seçim için bir kenara bırakın. Demokrasiler siyasi aktörlere şans vermek içindir, onları sistem dışına atmak için değil. Hepimiz biliyoruz ki HDP barajı aşamazsa Türkiye geri dönülmesi imkansız bir totaliter rejimin içine girecek. Belki bu bataktan yıllar boyunca kurtulmayacağız. Bir kere oy verin sonrasında oyunuzun takipçisi olun, hem sandıkta hem de barajı geçtikten sonra Meclis’te. Demirtaş, meydanlarda söylediklerinin bir "söz" olduğunu vurguladı. Bundan geri dönmeyeceğine ben eminim. Ama sen emin olmasan da şunu bil, seçilenler kendilerini seçen tabanların taleplerinden kopamaz. Sen ve sen gibiler daha çok olursanız oy verdiğiniz parti üzerinde baskı unsuru da olursunuz. Sizi kaybetmemek için bile o sözünü çiğnemekten kaçınacaktır. Hele ki iktidar değil, muhalefet partisi ise büyümek için tek şansı budur. Eğer tersi olursa, bir dahaki seçimde oy vermezsiniz olur biter. Bunun bir geri dönüş ihtimali var, bu olasılık bile oy vermeye değer. Ya ötekisi ? Geri döndürebilecek misin “Başkanlık sistemi”ni ya da olası bir “Suriye savaşı”nı? Tek başına iktidar olacak bir AKP'nin ülkeye vereceği yıkımı göremiyor musun? Bir kere de olsa bunu engellemek için HDP’ye oy vermenin sana bir şey kaybettirmeyeceğini, ama kazandırma olasılığının ise büyük olduğunu anla lütfen… Son olarak şunu söylüyorum ey kararsız arkadaşım, HDP sadece bir oy ile evet yanlış duymadın sadece bir oy ile baraj altında kalırsa ve diğer olasılık galip gelirse yaşayacağın pişmanlığı düşünebiliyor musun ?

https://www.facebook.com/barajlariasdagel/videos/1617083205204886/

Son Güncelleme: 01.06.2015 11:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.