Baluken: Kobani düşmedi ama Erdoğan düştü düşecek

'7 Haziran'da HDP barajı geçecek her şey süper olacak, Tayyip Erdoğan'ın saltanatı son bulacak'

Baluken: Kobani düşmedi ama Erdoğan düştü düşecek

Silvan’da düzenlenen halk toplantısında konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili adayı İdris Baluken, "7 Haziran'da HDP barajı geçecek her şey süper olacak, Tayyip Erdoğan'ın saltanatı son bulacak ve Türkiye'de yeni bir sayfa açılacak" dedi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde HDP ve DBP ilçe örgütleri öncülüğünde çeşitli tarihlerde yaşamını yitiren PKK, HPG, YPG ve YPJ'lilerin ailelerinin katılımıyla toplantı düzenlendi. Bir düğün salonunda düzenlenen toplantıya Diyarbakır Milletvekili Adayı İdris Baluken, Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Melikşah Teke, STK temsilcileri, ilçenin kanaat önderleri ve aileler katıldı.

Toplantıda konuşan İdris Baluken, seçimlerin Kürt halkının geleceğini belirleyecek önemde olduğunu vurguladı ve bölgeden AKP'ye gidecek her bir oyun kendileri için "başarısızlık" olacağını kaydetti. Baluken, “Her gün Tayyip Erdoğan'ından Davutoğlu'na kadar bu halkın evlatlarına her türlü hakaretler yağdırılırken, bu halkın değerlerine neredeyse her gün küfür edilirken bu seçimde bütün halkımıza ulaşıp bu seçimin gerektirdiği sonucu çıkarmakla yükümlüyüz" ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN DÜŞTÜ DÜŞECEK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kobanê düştü düşecek" sözünü hatırlatan Baluken "YPG/YPJ güçleri Kürt halkının özgürlük tutkusunun asla yenilmez olduğunu gösterdiler. Bugün geldiğimiz aşamada Tayip Erdoğan'ın dediği olmadı. Kobanê düşmedi bundan sonra da düşmeyecek. Ama hepimizin gösterdiği duruşla Erdoğan bugün an itibariyle düştü düşecek" dedi.

'HDP ERDOĞAN’IN UYKUSUNU KAÇIRIYOR’  

Deniz Gezmiş ve yoldaşlarının idam edilişlerinin 43'üncü yıldönümü olduğunu hatırlatan Baluken, Kürt ve Türk halkının kardeşliğini sağlamanın önlerinde tarihsel bir görev olarak durduğunu kaydetti.

Erdoğan'ın HDP'yi hedef almasına ilişkin konuşan Baluken, HDP'nin Erdoğan'ın uykusunu kaçırdığına dikkat çekerek şöyle devam etti: "O biliyor ki kendi saltanatı önünde bugüne kadar diz çöktürmediği tek bir güç var o da Kürt özgürlük hareketi ve Türkiye'nin demokrasi hareketidir. Şimdi 7 Haziran'da bu diz çökmeyen güç, ona diz çöktüreceği için Tayip Erdoğan büyük bir korku içerisindedir. Tek başına padişah olmanın, saltanat kurmanın, sultan olmanın hayallerini kuruyor. O nedenle özellikle HDP'nin yüzde on barajının altında kalması için her türlü kirli yönteme başvuruyor."

‘İNSAN BİRAZ UTANIR’

Erdoğan'ın bu konuda AKP'li yetkililere talimat verdiğini söyleyen Baluken "Bir iki yıldır bu çözüm sürecinden muhatap olduğumuz yetkililer çok fazla provokatif söylemlerin peşine takılmıyorlardı. Ama son iki ayda Erdoğan talimat verdiği için bizim çözüm sürecini yürüttüğümüz yetkiler de artık her gün ortaya çıkıp Kürt halkının gözünün içine baka baka sürecin altına dinamit yerleştiriyorlar. Efkan Ala'sından, Bekir Bozdağ'ından, Yalçın Akdoğan'ına kadar Kürt halkını tahrik etmek istiyorlar" diye konuştu. Muhatap olduklarının masada bu yönlü konuşmadığını ifade eden Baluken, "Masada demokratik siyasetin önünü açmaktan, demokratikleşme adımlarını hızla atmaktan yeni bir anayasa oluşturmaktan bahsediyorlar. Şimdi sanki bütün o sözleri söyleyen onlar değilmiş gibi çıkmış Erdoğan'dan aldıkları talimatla diyorlar ki, 'HDP barajın altında kalırsa süper olur'. İnsan biraz utanır. Daha iki hafta önce çözüm süreci kapsamında aynı masa etrafında bir araya gelip görüşme yaptık" dedi.

'HDP BARAJI GEÇERSE HER ŞEY SÜPER OLACAK’  

Konuşmasının devamında Akdoğan'a seslenen Baluken, "7 Haziran'da HDP barajı geçecek her şey süper olacak, Tayyip Erdoğan'ın saltanatı son bulacak ve Türkiye'de yeni bir sayfa açılacak. 7 Haziran'da sandık sonuçları ortaya çıktığında istiyorlar ki, hepimiz büyük bir hayal kırıklığı yaşayalım. Padişah efendi sultan paşa o sevinçle çıkıp balkon konuşması yapsın. İnanın ki 7 Haziran akşamında bu beklentilerini kursaklarında bırakacağız" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Kralınıza tansiyon hapı hazırlayın" sözünü hatırlatan Baluken, "Ben hekimim tansiyon hapı yetmez. Mutlaka bu dengesini yitirenlere ayda bir kullandığımız depo iğnesi eklesinler" diyerek, AKP'nin ampulünü Diyarbakır'da patlatacaklarını kaydetti. (Yüksekova Haber)

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2015, 12:04
YORUM EKLE