24 Temmuz 2015 Cuma 13:59
Arjantinli kayıp anneleri Suruç katliamını protesto etti

Arjantinli anneler Suruç katliamını protesto etti. 38 yıldır her Perşembe Buenos Aires'in sembol meydanında buluşarak diktatörlük döneminde kaybolan çocuklarını arayan ve katillerinin yargılanmasını isteyen Arjantin Mayıs Meydanı anneleri bu haftaki eylemlerinde Suruç katliamını protesto ettiler.

Plaza de Mayo (Mayıs Meydanı) Anneleri Kurucu Çizgi üyeleri Suruç'ta yapılan bombalı saldırıyı protesto edip, olayda hayatını kaybedenleri andılar.

Eylemde konuşan Plaza de Mayo Anneleri Kurucu Çizgi Başkanı Nora Cortinas, Suruç'taki saldırıyı lanetleyerek: "Biz dünyada mücadele veren bütün anneleri destekliyoruz, onlarla dayanışma içindeyiz. Nerede bir adaletsizlik varsa orada mücadele edenlerin yanındayız. Bu insanların mücadelesi çocukların mutlu yaşaması için inşa edilecek oyun alanları ya da onları mutlu edecek her şeyin hayata geçirilmesinde onların yanındayız. Dünyadaki tüm halkların mutlu olması ve kendi istedikleri gibi yaşama hakkına sahip olmalarını istiyoruz" diye konuştu.

YPG bayraklarının da taşındığı eylemde Latin Amerika Kürt Dayanışma Komitesi bir bildiri okudu. AKP hükümetinin IŞİD'le işbirliği içinde olduğunun vurgulandığı eylemde, Suruç saldırısının sorumlularının bir an önce yargılanması istendi.

ARJANTİNLİ ANNELERDEN YAKINLARINI KAYBEDEN AİLELERE MESAJ

Yaklaşık 40 yıldır bıkmadan usanmadan yakınlarını aramaya devam eden Arjantinli annelerin temsilcisi Nora Cortinas, Suruç'taki saldırıdan AKP hükümetinin de sorumlu olduğunu iddia ederek, yakınlarını kaybeden ailelerin yanında olduğunu söyledi.

Cortinas: "IŞİD'in intikam saldırısı sonucu, katledilen, öldürülen, yaralanan gençlerin ailelerini ve yakınlarını teker teker kucaklayıp, dayanışma selamlarımı gönderiyorum. Kendilerine buradan, Arjantin'den seslenerek yalnız olmadıklarını söylemek istiyorum" dedi. (CNN Türk)

Son Güncelleme: 24.07.2015 14:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.