Arınç: HDP yüzde 6'da kalacak, barajı geçemezse de 'buymuş' diyecek

Bülent Arınç'a göre her şey bu kadar basit

Arınç: HDP yüzde 6'da kalacak, barajı geçemezse de 'buymuş' diyecek

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir programda, seçim barajına ilişkin konuştu, seçime parti olarak girmeyi düşünen Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) oy oranına ilişkin kestirimde bulundu. HDP'nin barajı geçememesi durumunu 'olağan' bir durum olarak nitelendiren Arınç, "Yüzde 10'u millet sana verdiği zaman sevineceksin, vermediği zaman da kendinde bir eksiklik bulacaksın" dedi. Arınç, HDP'nin seçimlerde yüzde 6'yı aşamayacağı iddiasında da bulundu.  

Arınç'ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

ARINÇ İÇİN BU KADAR BASİT: HDP BARAJI GEÇEMEZSE 'BUYMUŞ' DİYECEK

("HDP yüzde 10'a gelemedi, yüzde 9'da kaldı. Eğer HDP parti olarak Meclis'e giremezse bu PKK'ya 'siyasetle bu iş çözülmüyor kapısını aralar, Çözüm Süreci'ni bitirir tereddütleri var. Ne düşünüyorsunuz?" sorusuna yanıt olarak)

"Çok saçma ve gereksiz bir düşünce. HDP'nin bir ayrıcalığı mı var? 2002 yılında Mehmet Ağar Doğruyol Partisi'nin genel başkanıydı yüzde 9,5 ile baraj altında kaldı, yarım puan alsa barajı aşacak, 50 milletvekili çıkaracaktı. Sayın Mehmet Ağar dağa çıkmaktan mı bahsetti? Yüzde 8,5 ile 1999'da CHP barajın altında kaldı Baykal dağa mı çıktı? 1995 benim Parlamentoya girdiğim seçimde yarım puanla CHP barajı aştı, bunların hepsi mümkün olmayabilir. Sen kendine güveniyorsa girersin, zaten bağımsız adaylar yoluyla 30'a yakın milletvekili çıkartıyor, her şeyi göze alacaksın. Yüzde 10'u millet sana verdiği zaman sevineceksin, vermediği zaman da kendinde bir eksiklik bulacaksın. O yüzden iyi ölçüp biçsinler, yoksa 'ortalık şuna döner, PKK terör örgütü bunu der', bunlar boş laflar. Kendine güveneceksin, barajı aşarsan herkes sana selam duracak, alkışlayacak, aşamazsan 'Türkiye'de karşılığı buymuş' diyeceksin.

"HEY HEYLENİYORLAR AMA YÜZDE 6'YI GEÇEMEZLER"

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 9'un biraz üstünde aldılar diye hey heyleniyorlar ama bu, oradan CHP oyları çekildiğinde, farklı temsil gruplarının oyları çekildiğinde yüzde 6'yı geçmez. Eğer şuna güveniyorlarsa; 'biz, bir yükselişteyiz, büyük bir atak yapacağız ve yüzde 10'u aşacağız, saygı duymaktan başka bir şey yapamayız ama tersine de hazırlıklı olsunlar.

"ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI ÇOK DOĞRU"

"Anayasa Mahkemesi'nin seçim barajına ilişkin verdiği karar çok doğru bir karar. Yüksek Mahkeme'nin yetkisi çerçevesinde hareket etti. "

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 23:12
YORUM EKLE