07 Nisan 2014 Pazartesi 19:35
Arınç: Anayasa Mahkemesi Türk yargısını hiçe saydı

Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin Twitter yasağının kaldırılmasına ilişkin kararıyla "Türk yargısını hiçe saydığını" savundu.

Bakanlar Kurulu, 5 haftalık seçim arasının ardından Başbakanlık Yeni Bina'da toplandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında saat 13.00'te başlayan toplantı yaklaşık 6 saat sürdü.

Toplantı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, AKP'nin seçimlerde büyük başarıyla çıktığını belirtti.

Belediye Başkanlığı seçimi yapılan 30 büyükşehirin 18'ini AKP'nin kazandığını söyleyen Arınç, 51 ilin ise 30'unu, 919 ilçenin ise 560'ını, 394 beldenin de 213'ünü kazandıklarını kaydetti.

Başbakan'ın Twitter yasağının kaldırılmasının ardından "Karara saygı duymuyorum" yönündeki açıklamaya değinen Arınç, şunları söyledi: "Kanunda yer alan madde göre iç hukuk yollarının tüketilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle karar mahkemenin kuruluş usüllerine aykırıdır.

Anayasa Mahkemesi burada durumdan vazife çıkarmış. Yargı yetkisi bir egemenlik yetkisidir. AYM böyle bir karar almakla Türk yargısının kararlarını hiçe saydı. Twitter isimli şirkete Türk mahkemelerinin kararlarını uygulamayabileceği konusunda güvence verdi.

Twitter'da mahkeme kararlarını uygulamama konusunda eline koz geçirmiş oldu." (ETHA)

Son Güncelleme: 08.04.2014 15:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.