10 Mart 2015 Salı 09:47
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı: Alevi tabanı HDP'ye kayıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ile bir araya geldi. Alevilerin talepleri üzerine konuşan Demir,  “Özellikle genç ve kadınlarda HDP'ye ciddi bir yönelme var” dedi.

Kılıçdaroğlu'nun, “Belediyelerimizde cemevlerinin ibadethane sayılmasına ilişkin karar aldık. Nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine Demir'in, “Çok önemli bir adım. Aleviler üzerinde hem sizin hem HDP'li belediyelerin böyle bir karar alması olumlu yankılandı. Ancak çok gecikmiş bir adım, keşke daha önce olabilseydi. Ancak bu kararınız eşit yurttaşlık taleplerimiz için bir başlangıç noktası olabilecek” dedi.

Görüşmede Kılıçdaroğlu'na zorunlu din derslerinin kaldırılması, dergahların iade edilmesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasına ilişkin talepler sunuldu. Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması fikrine sıcak bakmadı, kurumun Alevileri de kapsayacak şekilde daha adil bir yapıya dönüştürülmesi görüşünü iletti.

Demir, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ın aldığı oylara işaret etti, ülkenin belli bölgelerinde CHP'nin Alevi tabanının HDP'ye kaydığının açıkça görüldüğünü ifade etti.

“Özellikle genç ve kadınlarda HDP'ye ciddi bir yönelme var” diyen Demir'in bu görüşünü Kılıçdaroğlu not etmekle yetindi. 
 

Son Güncelleme: 10.03.2015 09:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Hasan Can BİNGÖL 2015-03-10 15:35:33

alevilerin oyu üzerinde bir yerlere gelmeye çalışan sayın zatlar, şunu bilinki alevilerin oyu ne dinayet'in kalkmasına sıcak bakmayan kılıçdaroğlunun tekelindedir ne de alevilerin oyu hdp 'ye kayıyor önlem alınız diyen doğan demir'in tekelindedir.

Avatar
Morjo 2015-03-12 15:21:04

Olması gereken budur, ben ilk oyumu kullanacağım ve şuna inanın ki gözüm kapalı HDP' ye vereceğim.CHP giderek sistem partisine dönüşmekte.Bi Alevi genci olarak başta ailem olmak üzere eş, dost, akrabalarımın da oylarını doğru yere kullanmalarını isterim açıkcası.Yıllardır Kemalizm'e bağlı kaldılar unutulmasın ki daha dün bizleri katleden Kemalizmdi.Cellatlarına aşık olmayı artık bi tarafa bıraksınlar.Ki bi yandan baraj söz konusu malum, AKP milletvekillerinin sayısını arttırınca bundan sadece HDP nasibini almayacaktır tüm ülke'de artık akılalmaz olaylar yaşanacaktır.Sokaklarda rahat rahat olacak katliamları şimdiden görür gibiyim..Sizlerden tek temennim, yürekleri vicdanla dolu güzel insanların ellerini vicdanına koymasıdır.Sevgiyle ve dayanışmayla kalın..