04 Aralık 2017 Pazartesi 19:40
AKP’den MYK sonrası seçim barajı ve ittifak açıklaması

AKP Genel Başkan Yardımcı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, MYK sonrası açıklamalarda bulundu.

Mahir Ünal seçim ittifakı tartışmasına ilişkin, "Doğal ittifakın teknik olarak konuşulması henüz gündemde değil" ifadelerini kullandı.

Ünal seçim barajı konusunda ise, "Seçim çalışmalarında baraj konusu da gündeme geliyor ama biz şu anda nihai bir karar paylaşacak durumda değiliz" şeklinde konuştu.

Ünal, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin, "CHP Türkiye'nin gündemini yalanlarla rehin almaktadır. Bunun hangi amaca hizmet ettiği açıkdır. Bundan sonra CHP'nin açıklayacağı belgelerin hiçbir şekilde bizim gündemimizde yer almayacak. Türkiye'nin daha acil bir gündemi var" ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Mahir Ünal'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Referandumda 26 maddelik siyasi partilerin kapatılması yerine suç işleyen kişilerin ceza alması konusunda çalışmalarımız devam ediyor.

Bugün BBP Genel Başkanı Mustafa Desteci, genel başkanımız ve cumhurbaşkanımızı ziyaret ettiler. 3 konu üzerinde duruldu.

Milli manevi meseleler üzerinde duruldu ve cumhurbaşkanımıza destek olduklarını ifade ettiler. Aynı şekilde uyum çalışmalarına ilişkin teklifleri sundular.

Sayın Desteci'nin ziyaretine ilişkin kendi önerilerini dile getirdi.

Kamuoyunda bazı meselelerin tartışılması yönünde AK Parti kendi yönünü belirlemede bu tartışmalar oldukça faydalı mahiyette.

AK Parti’den 4 BBP'den 5 genel başkan yardımcısı toplantıda bulundular. Sayın Desteci önerilerini, dosyalar halinde sundu. Bu önerileri genel sekreterler düzeyinde değerlendirilecek.

Özellikle 15 Temmuz sonrası Türkiye'de milli yerli kendi değerlerine bağlı tam bağımsız Türkiye'yi tek tek görüşlerini açıklayarak kaçınılmaz olarak teknik bir sürece çevrilecektir. Ama bu ittifakın karşılıklı görüşlerin sunulduğu süreçlere dönüşecektir. Henüz görüşülen süreçlere dönüşmedi.

3 kadameli bir çalışmadan söz ediyoruz. Sosyal güvenlik ve maliye bakanlığı çalışmayı bitirdikten sonra MYK'ya sundular. Bakanlar kurulu ve meclis AK Parti grubu son değerlendirmeleri yapıp bir hafta içinde adımlar atılacak. Uzun bir süreden beri taşeron yasasını bekleyen mutlu edecek bir düzenleme olacak bu.

SORU-CEVAP

MHP Genel Başkanı ile seçim ittifakı ve barajı ile bir görüşme söz konusu mu?

Bu görüşmeler gerçekleştiğinde sizi bilgilendiriyoruz. Herhangi bir görüşme talebi söz konusu değil.

Şimdi biz uyum yasaları çalışması konusunda siyasi partiler kanunu ve seçim yasası da gündemimizde. Şuanda daha çok daraltılmış 4'lü ya da 5'li sistem ya da dar bölge sistemi, seçim kanunu çalışılırken baraj konusu da bu tartışmaların içinde geliyor.

Ama kamuoyuyla paylaşacak bir durumda değil çalışmalar. Genel başkanımız daha önce düşüncesini ifade etmişti. MHP ile sonuna kadar ittifak yapmak konusunda milli meselelerin söz konusu olduğu her konuda her zaman hem fikiriz.

(Kaynak: Habertürk)

Son Güncelleme: 05.12.2017 12:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.