29 Aralık 2014 Pazartesi 17:37
'AKP'den HDP'ye kayış var'

Seçimlerdeki isabetli tahminleri ile dikkat çeken Adil Gür, çözüm sürecindeki uzamanın AK Parti'ye destek veren Kürt seçmeni olumsuz etkiledğini belirtti.

Türkiye'nin önde gelen anket şirketlerinden A&G Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür, 2015 seçimleriyle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu. Türkiye'de yüzde 18-19 civarında Kürt seçmenin bulunduğuna dikkat çeken Gür "Çözüm süreci denilen süreç uzadıkça AK Parti'den HDP'ye seçmen transferi oluyor" dedi.

HDP'NİN BARAJI GEÇMESİNİN TEK YOLU...

HDP'nin barajı geçebilmesinin en önemli koşulunun Türk seçmeni ika etmek olduğunu belirten Gür, "Yapılan tüm araştırmalar gösteriyor ki; Türkiye'de yüzde 18-19 civarında Kürt seçmen var. HDP her iki Kürtten birinin oyunu alsa zaten yaklaşık yüzde 9 oyu var demektir. (Tabi seçmenini sandığa götürebilirse, katılım önemli) Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde özellikle CHP tabanından Selahattin Demirtaş'a bir yöneliş olduğunu gördük. Muhtemel bir seçimde de, HDP seçime parti olarak girerse, seçim barajını aşamazsa, Doğu ve Güneydoğu'daki tüm vekillikler AK Parti'ye gider, AK Parti Anayasayı değiştirecek çoğunluğu sağlar diye CHP seçmeninin bir bölümü stratejik oy kullanırsa HDP'nin baraj problemi olmayabilir. Bunu 2011 seçimlerinde yaşadık. CHP seçmeninin bir bölümü MHP baraj altında kalmasın diye MHP'ye oy verdi. Ama HDP'nin Kürt seçmenler dışında oy almasının yolu da, Türkiye Partisi olma yolunda seçmeni ikna etmekten geçiyor bunu da tekrar vurgulamak isterim" şeklinde konuştu.

"AK PARTİ'DEN HDP'YE KAYIŞ VAR"

Çözüm sürecinin uzamasının AK Parti'ye destek veren Kürt seçmenleri olumsuz etkilediğine vurgu yapan Gür, "Yapılan tüm araştırmalarda şunu görüyoruz; Uludere'den itibaren, Türkiye'de kendisini Kürt olarak tarif eden seçmenlerin davranışlarında ciddi değişiklikler oluyor. Çözüm süreci denilen süreç uzadıkça AK Parti'den HDP'ye seçmen transferi oluyor. HDP bugün "ben Kürdüm" diyen her iki seçmenden birinin oyunu alan bir parti. Geçmiş dönemlerde her üç Kürtten biri oy veriyordu. Türkiye'de son birkaç yıllık süre içerisinde AK Parti'den HDP'ye kayış var. Önümüzdeki 5 aylık süre içerisinde çözüm sürecindeki gelişmelere bağlı, tek yönlü veya iki yönlü seçmen geçişleri olabilir" ifadelerine yer verdi.

(haberler.com)

Son Güncelleme: 29.12.2014 17:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
İbrahim acar 2015-01-02 22:34:09

Allah birdir PKK haktır

Avatar
ibrahim sertkaya 2015-03-09 02:33:05

insAllah bunlar kurdugu barajda bogulur hdp gecer

Avatar
ZAFER DOGAN 2015-03-10 19:33:54

Türk Ve Kürt halkalari HDP ye sans vermeleri gerekir cünkü demokrasi olacaksa aykiri seslerin olmasi gerekiyor 1000 senelik kaderimiz yine bizlerin omuzunda. Herbiji halklarin kardesligi...