08 Ağustos 2015 Cumartesi 13:13
Akdoğan, HDP'ye İmralı kapılarını kapattı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm sürecinin başlamasından bu yana müzakerelerde Öcalan ile iletişim kurarak taraflar arasında arabulucu görevi üstlenen İmralı heyetine bir süredir kapalı olan kapıları ardına kadar kapatarak gerekirse devletin Öcalan’la görüşebileceğini söyledi.

AKP’ye yakın Yenişafak’ın Ankara temsilcisi Abdülkadir Selvi‘ye konuşan Akdoğan, "HDP heyeti bu sürece ihanet etti. Bundan sonra İmralı ile görüşemez," dedi.

Sürece ilişkin konuşan Akdoğan’ın açıklamaları şöyle:

HDP'YE İMRALI KAPILARINI KAPATTI

"İmralı ile ilgili birimlerimiz görüşür ancak HDP heyeti görüşemez. HDP heyeti bu sürece ihanet etti ve Öcalan adına sürekli yalan söyledi. Öcalan’ı da istismar ettiler. İmralı ile görüşmenin kiminle nasıl olacağını ayrı bir konu olarak değerlendirmemiz lazım.

PKK'NİN OLASI 'EYLEMSİZLİK' KARARI DA KABUL EDİLMEYECEK

"Çözüm sürecinde, sürece ihanet durumu yaşadık. HDP’nin seçimden önce barajı geçmek için yaptığı taktik amaçlı hamleler süreci bu noktaya getirdi. Kendisi belki barajı geçti ama o süreçte çözüm sürecinin düşmanları ile paralel yapı, statükolar başta olmak üzere, girdiği ilişki ve ittifak sürece zarar verdi. Sürecin aktörlerine karşı savaş açması, burada büyük bir güven sarsılması yaşanmasına sebep oldu. Onun ötesinde, örgüt de süreci istismar etti, bir güvenlik açığı meydana geldi. Bu güvenlik açığını gidermeye dönük adımlardan vazgeçemeyiz. Çünkü süreci zehirliyor ve sürdürülemez hale getiriyor.

"Örgüt muhtemel bir seçime dönük taktik birtakım hamlelerde bulunabilir. Taktik açıklamalar, eylemsizlik kararları vesaire… Bunları kabul etmeyiz. Sonuç odaklı, kalıcı bir takım adımların atılması lazım. Tam anlamıyla bir eylemsizlik ve Türkiye’yi terk etmeleri, şu anda olmazsa olmazdır.

90'LI YILLAR YORUMU

"Bu mücadelede ’90’lı yıllara dönüldü, dönülmedi’ böyle bir şey yok. 90’lı yıllarda farklı bir paradigma vardı. Şu anda paradigma değişimi yok. O gün hukuk dışına çıkan bir mücadele yöntemi vardı. Bugün devlet, hukuk içinde bir mücadele ortaya koyuyor.

"PKK’nın son dönemde uluslararası zeminde üretmeye çalıştığı farklı imaj, meşrulaştırma çabası, bu proje tamamen çöktü şu anda. PKK’nın terörist algısı pekişti."

Son Güncelleme: 08.08.2015 13:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Urfali 2015-08-08 16:18:38

Seni. Soysuz. Seni

Avatar
dimitri 2015-08-08 21:13:42

kürdistan kuzeyle birlesmeli.

Avatar
Metin 2015-08-09 13:27:43

Alçak bu