01 Haziran 2014 Pazar 12:42
Ağrı'da BDP'den ilk itiraz

BDP'nin Ağrı Belediye Başkan Adayı Sırrı Sakık, Yüksek Seçim Kurulu'na gönderilmek üzere İl Seçim Kurulu'na yaptığı itirazda, seçim işleyişinde seçim kurulu yetkisinin kolluğa devredildiğini ifade etti.

Sırrı Sakık, "Ağrı İl Seçim kurulu tarafından yapılan seçim ile ilgili seçimin güvenliğiyle ilgili bir kısım kararlar alınmıştır, bu kararlarda seçimlerin başlamasından, seçimin sona ermesine kadar sandık alanı ve sandık çevresinde kolluğun hakimiyeti sağlanmaya çalışılmıştır. Seçim işleyişinde seçim kurulu yetkisini kolluğa devretmiştir" dedi.

İtirazda, "Sandık çevresi ve sandık alanında yurttaşların güvenlik gerekçesiyle uzaklaştırılmaları, güvenlik görevlilerinin bu alanlarda yoğun bir şekilde bulunması, seçimlerin aleniyeti açısından ciddi problem yarattığı gibi demokratik işleyişe de uygun değildir" ifadleri kullanıldı.

Seçim hukuku gereği seçimlerin demokratik bir ortamda yapılması gerektiğinin altını çizen Sakık, "Özellikle YSK'nın seçimlere dair 139 ve 140 Numaralı genelgeleri uygulama konusunda açık olmasına rağmen, il seçim kurulunca bu genelgelere aykırı karar verilmesi hukuka aykırıdır. Oy sayım dökümünde problem yaratacak bu uygulama ile seçimlerin sonuçları üzerinde şaibe oluşabilecektir" dedi. Sakık, bu nedenlerle karar numarası belirtilen sözkonusu talimatın kaldırılmasını istedi. 

Son Güncelleme: 01.06.2014 19:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.