07 Mart 2013 Perşembe 11:32
Adalet Bakanı: İmralı'ya 3. heyet de gidecek

24 TV'de yayınlanan Elif Çakır'ın sunduğu Söz Bitmeden programının konuğu Adalet Bakanı Sadullah Ergin oldu.

Ergin, İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la görüşecek 3.heyetin önümüzdeki hafta belli olacağını söyledi. Kandil'den gelecek cevabın İmralı'ya ulaştırılacağını belirten Ergin, bu görüşme sonrasında daha somut bir eylem planı oluşturulacağını kaydetti. Çakır'ın sorularını yanıtlayan Ergin, şunları söyledi:

"Bir mesaj gitti Kandil'e. Bu mesajın cevabı elbette ulaşacak Ada'ya. Bu noktada bir tereddüt yok. 3.heyetin gidişi çok gecikmez, önümüzdeki hafta içerisinde belli olabilir. Süreci bir izleyelim, önümüzdeki hafta içerisinde bir takım gelişmelerin olması muhtemeldir.

Bu görüşmeler ve bu görüşmelerin sonucunda ortaya çıkması beklenen sonuçların belli bir takvime bağlanması öngörülüyor. 21 Mart'a kadar en azından bir çatışmasızlık ortama ya da silahların susması, eylemsizlik şeklinde bir beklenti söz konusu. Onun ötesinde birkaç aşamadan oluşan bir yol haritası öngörülüyor. Devam eden bir çalışma var. Bu çalışmanın şimdi ikinci adımı oluşacak. Bu temastan sonra ortaya çıkacak iradeler bir yerde buluşacak. Bu iradelerin buluşmasından sonra belki biraz daha somutlaşan bir eylem planı söz konusu olabilecektir."

'TUTANAKLARIN' YAYINLANMASI

"Ben mektupların da kısmen içeriğine vakıf olduğum için ifade edeyim. Giden mesajlarla ortaya çıkan yayınlar arasında bir örtüşme yoktu. Bu kendi aralarında kısmen yaptıkları bir sohbetin, daha sonra hafızada kalan kısımlarıyla beraber tamamlanmış bir metin üzerinde yapılan yayın."

GÖRÜŞMEDE NOT TUTULAMIYOR

"Bu görüşmeler açık görüşmeler. Açık görüşmelerde mahkeme kararı olmadan not tutma imkanı söz konusu değil. O notlar BDP'li milletvekillerinin orada dinledikleriyle daha sonra dışarı çıktıktan sonra tapeleştirmeleri sonucu ortaya çıkmış olan notlardır."

KİM SIZDIRDI

"Biz o zincirin içinde yokuz. Kim tapeleştirdiyse, kim verdiyse, kim yazıyı çıkardıysa onlar bilir."

SÜRECİ BOĞMAYALIM

"Önümüzdeki süreç açısından burada olmaması gereken bir durum oldu. Türkiye için, bu coğrafyada yaşayan 76 milyonun orta ve uzun vadede geleceği için bu küçük meselelere, bu süreci boğdurtmamamız gerektiğini düşünüyorum."

Son Güncelleme: 07.03.2013 19:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.