ABD: Peşmergenin Kobani'ye geçişini destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Psaki, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturma konusunda ise ABD’nin tutumunun değişmediğini belirtti...

ABD: Peşmergenin Kobani'ye geçişini destekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Psaki, Peşmergelerin, Kobani’de IŞİD’e karşı mücadele eden güçlere destek vermek için Kobani’ye geçişlerini desteklediklerini söyledi. Psaki Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturma konusunda da ABD’nin tutumunun değişmediğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Jen Psaki Washington’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Psaki, Peşmergelerin, Rojava’nın Kobani Kantonu’nda Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı mücadele eden güçlere destek vermek için Türkiye üzerinden Kobani’ye geçişlerini desteklediklerini söyledi:

“Bildiğiniz gibi, Türkiye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile yakından çalışmaktayız. Peşmergelerin, Kobani’nin ardından uzun vadede IŞİD’i güçsüzleştirip, sonunda yok edilmesi çabalarını destekliyoruz.”

UÇUŞA YASAK BÖLGE

Psaki, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun BBC’ye verdiği söyleşide, “Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulması konusunun hız kazandığı, bunun olup olmayacağının değil, ne zaman olacağının konuşulduğu” sözleri ile ilgili soruya “Açıkçası son birkaç haftadır olduğu gibi Türk yetkililerle önerileri, ne görmek istedikleri üzerine görüşmeleri sürdürüyoruz. Önceden de var olan aynı kaygıları paylaşıyoruz, bu nedenle bu konudaki konumumuzda bir değişiklik yok” yanıtını verdi.

Jen Psaki, Suriye’ye geçecek peşmerge sayısının 160 olduğu ve bunun IŞİD ile mücadele konusunda nasıl fark yaratacağı ile ilgili soruya “Bu IŞİD’i güçsüzleştirme ve yok etme girişimlerinin tek öğesi değil. Son haftalarda artırdığımız hava saldırıları var ki, karadaki güçlere çok yardımcı oldu IŞİD’in geri çekilmesi için. Türkiye, mültecilerin sınırdan geçişine izin vermeyi sürdürdü. Karada başka bir ortağın olması kesinlikle önemli ve gerekli” dedi. Psaki, Peşmergelerin katılımının askeri sonuçlarının ne olabileceğine ilişkin değerlendirme yapmayacağını söyledi.

ABD TÜRKİYE’YE BASKI YAPTI MI?

Psaki, peşmergelerin Türkiye üzerinden Suriye’ye geçebilmeleri için ABD’nin Türkiye üzerinde baskı yapıp yapmadığı ile ilgili bir soruyu, “Sonuç olarak Türkiye’nin bir kararı, bu konuda yardımcı olmak. Kararı kendileri verdiler, bunu kamuoyu önünde de konuştular. Elbette, bu konu Türkiye ile son haftalardaki görüşmelerimizin konularından biriydi” diye yanıtladı.

Psaki, Başbakan Davutoğlu’nun BBC’ye verdiği demeçte, “Koalisyon güçleri asker yollamazsa, Türkiye de yollamaz” sözleri ile ilgili olarak, “Bu Türkiye için geçerli bir mazeret mi yoksa zaten ABD’nin böyle bir beklentisi yok mu” sorusuna da “Biz öyle görmüyoruz, ilk değerlendirmenizle ilgili söylüyorum. Açıkçası, Türkiye ve bölgedeki ülkeler ile ne tür rol oynayabileceklerine ilişkin süregelmekte olan görüşmeler var. Son birkaç haftadır Türkiye’nin rolü arttı. Biliyoruz ki bu uzun vadeli bir çaba olacak. Ama her ülke ne rol oynayacağına kendisi karar verecek. Türkiye koalisyona yardımcı olmak için başka girişimlerde de bulundu” yanıtını verdi.

ABD TÜRKİYE’NİN ASKER YOLLAMASINI İSTEDİ Mİ?

Psaki, ABD, Türkiye’nin Suriye’ye asker yollamasını isteyip istemediği sorusuna “Daha çok nasıl bir rol oynamaya hazır olduklarına, nasıl bir rol oynamak istediklerine ilişkin görüşmeler. Kararlarını vermeleri ve ne rol oynayabilecekleri konusunda onları kendi hallerine bırakıyoruz” dedi.

Psaki, Türkiye’nin koalisyona yalnızca askeri açıdan değil, örgütün finansal kaynaklarının kurutulması, yabancı savaşçılara karşı önlem alınması, İslam karşıtı propagandasına karşı çıkması gibi konularda sorumluluklarının arttığını belirterek, “Türkiye ile tüm bu alanlarda çalışıyoruz. Onlarla ileriye dönük rolleri üzerine görüşmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2014, 09:33
YORUM EKLE