ABD'den 'Türkiye Cerablus'u vurdu' haberine açıklama

Pentagon Sözcüsü, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD ile mücadele eden koalisyon güçlerini gerekirse uçak göndererek korumaya devam edeceklerini belirtti

ABD'den 'Türkiye Cerablus'u vurdu' haberine açıklama

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Türkiye'nin Cerablus'taki IŞİD hedeflerini vurduğu haberleriyle ilgili olarak "Operasyonlarını, amaçlarının ne olduğunu değerlendirmeyi Türklere bırakıyorum. Bize göre odak noktası IŞİD olmalı. Gördüğümüz kadarıyla bu da yapılıyor" ifadelerini kullandı.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Haseke'de PYD'nin kontrolündeki bölgelerin Suriye ordusuna ait uçaklar tarafından bombalanması üzerine, koalisyon uçaklarının bölgeye gönderilmesine ilişkin soruları yanıtladı.

Cook, "Koalisyon güçlerini Suriye'de korumaya devam edeceğiz. Bunu da geçen hafta gösterdik. Hava operasyonlarımızın detaylarına girmeyeceğim ama bunu yapmayı sürdüreceğiz. Hava gücümüzü gerektiğinde ortak operasyonlarda koalisyon güçlerimizi korumak için kullanacağız" diye konuştu.

Cook, Suriye'nin kuzeyindeki ABD güçlerinin tehdit altında olması halinde 'ABD'nin bu kuvvetleri koruma hakkına sahip olduğunu' belirtti.

'ODAK NOKTASI IŞİD OLMALI'

Türkiye'nin Cerablus'ta YPG ve IŞİD hedeflerini vurduğuna dair haberlere ilişkin değerlendirmesi sorulan Cook, konunun Türk makamlarına sorulmasını istedi.

Cook, Cerablus'un yabancı savaşçıların geçişi bakımından endişe noktası olduğunu belirterek, "Suriye'nin herhangi bir yerinde, özellikle de böyle önemli bir yerde, IŞİD'e yönelik baskı önemlidir. IŞİD'in Cerablus dahil, Suriye'nin her yerinden atılmasını görmeyi istiyoruz" dedi.

"YPG'nin de vurulması, ABD'de endişeye yol açtı mı?" sorusu yöneltilen Cook, "Operasyonlarını, amaçlarının ne olduğunu değerlendirmeyi Türklere bırakıyorum. Bize göre odak noktası IŞİD olmalı. Gördüğümüz kadarıyla bu da yapılıyor" karşılığını verdi.

ESAD'A UYARI

Pentagon, geçen haftadan itibaren IŞİD militanlarına karşı mücadele eden Haseke'deki YPG, Suriye Demokratik Güçleri ve danışmanlık eğitimi vermek amacıyla bölgede olan Amerikan askerlerini hedef alan Esad yönetimine sert tepki gösterdi.

Pentagon, Suriye rejimine ait uçakların koalisyon güçlerinin bulunduğu bölgelere yakın uçuş yapmaması uyarısında bulunarak, tehdit halinde savunmaya geçmeye hazır olunduğunu açıkladı.

Savunma Bakanlığı, daha önce Suriye jetleri ile bağlantı kurmaya çalışıldığını ancak cevap alınmadığını belirtti. Pentagon sözcüsü Peter Cook, “Sahadaki askerlerimizi korumaya devam edeceğiz ve bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.

Uçuşa yasak bölge tartışmaları sürerken, Cook'un Suriye rejimine yönelik uyarısına rağmen, “uçuşa yasak bölge” terimini kullanmaktan kaçındığı belirtildi. Peter Cook, “Bu bölgeler uçuşa yasak bölge değil. Ancak Suriye rejimi koalisyon güçlerinin operasyon yaptığı bu bölgeden uzak durursa, akıllılık etmiş olur” dedi.

ABD'nin Suriye jetleriyle birlikte geçen yıldan bu yana Esad rejimine destek vermek amacıyla hava bombardımanı düzenleyen Rus jetlerine de uyarı gönderdiği belirtildi.

Cook, “Amerikan güçlerini tehdit etmeleri durumunda bizim de güçlerimizi savunmaya hakkımız vardır” dedi.

Suriye ordusu geçen perşembe günü ilk kez YPG'ye karşı hava bombardımanı başlatmış, bombardıman sonrası Haseke'deki Kürtlerin tahliyesine başlanmıştı.

Türkiye'nin de pazartesi gecesi Minbic'de terör örgütü olarak gördüğü YPG mevzilerini vurduğu açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2016, 14:33
YORUM EKLE