'2 Ekim'de iki ayrı tezkere Meclis'e sunulacak'

Davutoğlu açıkladı

'2 Ekim'de iki ayrı tezkere Meclis'e sunulacak'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, son zamanlarda gündeme gelen tampon bölge ve tezkere üzerine konuştu.

Davutoğlu, "Tezkere, 2 Ekim'de Meclis'in açılmasını müteakip, büyük ihtimalle iki ayrı tezkere halinde, -çünkü riskler farklı- iki ayrı tezkere olabilir ama o zamana kadar bir değişiklik olursa yeni bir düzenlemeyi göz önüne alabiliriz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Davutoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Tezkere, 2 Ekim'de Meclis'in açılmasını müteakip, büyük ihtimalle iki ayrı tezkere halinde, -çünkü riskler farklı- iki ayrı tezkere olabilir ama o zamana kadar bir değişiklik olursa yeni bir düzenlemeyi göz önüne alabiliriz. Ümit ederiz ki Türkiye'yi ve Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit edici gelişmeler tırmanışa geçmez.

Ümit ederiz ki bu tezkereleri kullanma ihtiyacı hissetmeyiz. Eğer Türkiye'nin ulusal güvenliği ve bölgedeki bu istikrarsızlığın doğurabileceği risklerle ilgili tedbir almak gerekirse, bu konuda da hiçbir tereddüt göstermeyeceğimizin herkes tarafından bilinmesi de iktizaridir.

Belli hususlar vardır ki sadece o sürecin içinde olanların mahremiyeti çerçevesinde kalır, devlet arşivinde olur. Ama kamuda bunların sürekli tartışma haline getirilmesi, ileriki aşamalarda başka vatandaşlarımızı riske edecek sonuçlar doğurabilir. Onun için basınımızın, bu tür araştırmaları yapması doğaldır ama spekülatif haberlerden kaçınılması tavsiyesinde bulunuyorum, hatta bunu rica ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 18:36
YORUM EKLE