'Soma 301' filmine Valilik engeli yargıya taşınıyor

Yönetmen Akıncı, Valiliğin henüz çekilmemiş bir filmi sansürlemeye kalkıştığını belirterek, konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladı

'Soma 301' filmine Valilik engeli yargıya taşınıyor

Yönetmen Faik Ahmet Akıncı, Manisa’nın Soma İlçesi’nde, 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden faciasını beyazperdeye aktarmak için çekeceği ‘Soma 301 isimli filmi için izin almak üzere geçen 3 Mart’ta Manisa Valiliği’ne dilekçeyle başvurdu. Valiliğe, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından istenen yapımcı belgesi, vergi levhası, ticaret odası faaliyet belgesi, meslek odaları kayıtları ve imza sirküleri gibi evrakları da teslim ettiklerini belirten yönetmen Ahmet Faik Akıncı, buna rağmen Valilik’ten halen gerekli izinlerin verilmediğini söyledi.

"SENİN NE YAPACAĞIN BELLİ OLMAZ" YANITI

Valiliğin henüz çekilmemiş bir filmi sansürlemeye kalkıştığını belirten Akıncı, “Tarafımızdan sinopsis ve senaryo talep edildi. Kendilerine mevzuatta böyle bir şeyin olmadığını söylediğimiz de ise ‘Senin ne yapacağın belli olmaz’ cevabı ile karşılaştık” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKLAR

Bir aydır Soma’da 40 kişilik bir ekiple, Valiliğin gerekli izinleri vermemesi nedeniyle mağdur olduklarını belirten Akıncı, yaptığı yazılı açıklamayla tepkisini dile getirip, “Yarın saat 11.00’de konuyla ilgili olarak Manisa Valiliği önünde bir basın açıklaması yapacağız. Ardından da Manisa Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve diğer yetkililer hakkında savcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Valliğe bize verdikleri zarar nedeniyle tazminat davası da açacağız” dedi.

‘HASSAS DÖNEMDEN GEÇİYORUZ’ AÇIKLAMASI YAPILMIŞTI

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, Soma’nın hassas bir dönemden geçtiğini belirtip, “Şu anda film çekilip, çekilmeyeceğine dair olumlu ve olumsuz bir yanıt veremiyoruz. Konu değerlendirmede, Soma ile ilgili bir dava süreci başladı. İddianamenin kabul edilmesinden sonra 13 Nisan’da bir mahkeme var. Mahkemenin gidişatına sıkıntı yaratmaması için değerlendirme ilk duruşmadan sonra davanın seyrine göre yapılacak” demişti. (zete.com)

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2015, 10:21
YORUM EKLE