Nano çubuklar tümörü yok etti

Nano çubuklardan elde edilen ısı anti-tümör etkisi yarattı...

Nano çubuklar tümörü yok etti

BWH Nanotıp ve Biomateryaler Laboratuvarı Direktörü anestezi uzmanı Dr. Omid Farokhzad başkanlığındaki bilim insanları, yaptıkları araştırmada, türünün ilk örneği olan, kendiliğinden oluşma ve hücrelere ilaç iletme özelliğine sahip, yakın kızılötesi ışığa duyarlı altın nano çubuklar kullandı.

 

Araştırmacılar, nano çubuk aracılığıyla seçilen kanserli hücrelere bir kemoterapi ilacının yanı sıra, kızılötesi ışığın enerjisini ısıya çevirme özelliğine sahip altın nano çubuklardan elde edilen ısıyı da iletti.

 

KANSERLİ DOKU ÜZERİNDE ANTİ-TÜMÖR ETKİSİ YARATILDI

Bu yolla ısı ve kanser ilacının birbirinin gücünü artırmasını sağlayan araştırmacılar, kanserli doku üzerinde anti tümör etkisi yaratmayı başardı. Araştırmacılar, tasarladıkları nano çubuk sisteminin güçlü yeteneklerini göstermek amacıyla, canlı organizma üzerinde oluşan anti tümör etkisini değerlendirmelerine imkan sağlayacak bir klinik öncesi modelden yararlandı.

 

Oluşturulan klinik öncesi modelde, her biri tümörün ağırlığına ve boyutuna bağlı olarak değişen 4 ayrı ilaç grubu, 2 farklı tümör grubu üzerinde denendi. Önce kendi kendine oluşma özelliğine sahip altın nano parçacığı şırınga eden araştırmacılar, şırınga işleminden 10 dakika sonra da altın nano çubuğun bulunduğu nano parçacığını faal hale geçiren yakın kızıl ötesi ışıkla tümörü aydınlatarak ısı yarattı.

 

TÜMÖR'ÜN YOK EDİLDİĞİ GÖZLENDİ

Sonuçta, kullanılan platformun ısıyı ve kanser ilaçlarını başarıyla kanserli hücrelere ilettiği ve ısı ile kanser ilacının birbirinin etkisini artırarak tümörleri yok ettiği görüldü.

 

Farokhzad yaptığı açıklamada, “Isı ile yakma kanser tedavisinde sık kullanılan bir yöntemdir. Bu platformda asıl heyecan verici olan seçilen kanser hücrelerini hedef almamız ve önce kanser ilacını kontrollü bir şekilde vererek, daha sonra da altın nano çubuğunu faal hale geçirmek suretiyle ısı girişini tetikleyerek tümöre iki defa vurmamız. Üstelik bütün bunlar vücuda müdahalede bulunulmaksızın yapılabiliyor" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2012, 17:24
YORUM EKLE