29 Mayıs 2013 Çarşamba 11:36
Migren ve depresyon beyni küçültüyor

Yeni bir araştırma, hem migren hem de depresyondan şikayetçi  olan insanların beyin hacimlerinin daha küçük olduğu ortaya koydu. Araştırmacılar, her iki rahatsızlığa sahip olan insanların beyinlerinin diğer insanlara kıyasla 19.2 milimetre daha küçük olduğunu saptadı. Bu sonucun ne anlama geldiği ise kesin değil.

ABD’de yapılan araştırmada, migren ve depresyon mağduru kişiler için farklı bir tedavi gerekebileceğini öne sürüldü. Bu kişilerin, bu rahatsızlıkları çeken kişilere kıyasla daha küçük beyne sahip olabileceği belirtilirken, bu bulgunun yeni tedavi yöntemleri sunabileceği ifade edildi.

Maryland eyaletinde bulunan Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’nden Dr. Larus S. Gudmundsson’un başını çektiği araştırma ekibi, hem migren hem de depresyonu bulunan kişilerin, bu hastalıklardan sadece birisini bulunduran kişilere kıyasla ‘spesifik bir grubu temsil ediyor olabileceğini ve bu nedenle daha farklı bir tedavi almaları gerekebileceği’ belirtti.

WebMD sitesinin verdiği bilgiye göre, migrenin belirtileri arasında şiddetli ağrı, bulanık görüntü, kusma, iştah kaybı, yorgunluk, baş dönmesi, ışığa, seslere ve kokulara karşı hassasiyet bulunuyor.

Neurology dergisinde  22 Mayıs tarihinde yayınlanan çalışmada ise migren ve depresyonu aynı anda yaşamanın insan beynini nasıl etkilediğine dair bulgulara yer verildi.

BEYİN DOKUSUNU ETKİLİYOR

Cbsnews sitesinin haberine göre, araştırmacılar 1967 ve 1991 yılları arasında migreni olup olmadığı belirlenen, ortalama 51 yaşındaki yaklaşık 4 bin 300 kişi hakkında veri topladı.

Aynı insanların 2002 ve 2006 yılları arasında ortalama yaşları 76 iken depresyonda olup olmadıkları tespit edildi ve MRI (manyetik rezonans görüntüleme) beyin taramaları yapıldı. Araştırmaya katılan bu grupta 37 kişinin hem migren hem depresyon problemi varken, 2 bin 700’den fazla insanda ikisi de yoktu.

Sadece migreni veya depresyonu olan kişilerle, ikisi de olmayan kişilerin beyinlerinin boyutunda bir fark görülmedi.

Hem migrene hem depresyona sahip 37 deneğin beyin dokularının hacmiyse migren veya depresyonu olmayan ortalama insan beyninden 19.2 milimetre daha küçük çıktı.

BİRÇOK ETKEN OLABİLİR

Alınan sonucun nedeni tam olarak açıklanamazken, ‘migren ve depresyonun getirdiği ağrı, beyin iltihaplanması, genetik özellikler ile sosyol ve ekonomik faktörlerin, beyin hacmini etkiliyor olabileceği’ belirtildi.

Sonuçların bir diğer açıklaması ise beyin hacmi küçük insanların hem migren hem depresyona daha yakın olması olarak ifade edildi. Gudmundsson’a göre, elde edilen bulguların açıklanması için deneklerin kaç yaşında migren ve depresyona yakalandığı ve beyinlerinin hacminin zamanla nasıl değiştiği bilinmeli.

Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi’nin 2009 yılına ait verileri, Amerikalıların yüzde 16’sı migren ve ciddi baş ağrısı çektiğini ortaya koymuştu. (ntvmsnbc)

Son Güncelleme: 29.05.2013 16:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.