Domuz gribi en çok çocukları tehdit ediyor

Gebeler ve kronik hastalar da tehdit altında

Domuz gribi en çok çocukları tehdit ediyor

Grip virüslerinin insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaştığını belirten uzmanlar, domuz gribinin en çok çocukları, gebeleri ve kronik hastaları tehdit ettiğini söyledi.


Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağla Karakoç, domuz gribi ile ilgili bilgi verdi. Domuz gribinin yaşlılar, gebeler, küçük çocuklar, morbid obezler, kronik rahatsızlığı olanları tehdit ettiğini belirten Karkoç, şunları dile getirdi:

“Domuz gribi virüsü insan, domuz ve kuş virüslerinin bir karışımıdır. Domuz gribi, mevsimsel griple aynı şekilde bulaşır. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. Bu yüzden elleri sık sık dezenfekte etmek ve grip olmuş kişilerle temas etmemek en temel korunma yöntemi.

BELİRTİLERİ DİKKATE ALIN

Domuz gribinin belirtileri tıpkı mevsimsel grip gibidir. Ateş, üşüme-titreme, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ağrıları, baş ağrısı, kırgınlık, halsizlik, bulantı, ishal gibi şikayetler olabilir. Ayırım laboratuar olarak PCR testleri ile yapılarak konulabilir. Domuz gribi hafiften-ağır hastalık tablosuna kadar değişen bir klinikle seyredebilir. Ancak gebeler, çocuklar ve kronik hastalığı olan kişiler yüksek risk taşır. Grip virüsü her yıl değişime uğrar. Bu nedenle grip aşının da her yıl tekrarlanması gerekir.

EN TEMEL KORUNMA YÖNTEMİ ELLERİ YIKAMAK

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır. Domuz gribi ve mevsimsel gripten korunmada genel hijyen kurallarına uyum önemlidir; yani öksürme ve hapşırma sonrası ellerin su ve sabunla iyice yıkanması veya alkol içeren el antiseptikleri kullanılması, hasta kişilerle temas durumunda maske kullanılması ve ellerin yıkanması, hasta kişinin bulunduğu ortamın sık sık havalandırılması gereklidir.”

‘ANTİBİYOTİKLER ETKİSİZ’

Domuz gribinde risk gruplarında ölüm riskinin arttığını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağla Karakoç şunları söyledi:  “Özellikle yaşlılar, gebeler, küçük çocuklar, morbid obezler, kronik hastalığı (astım, kalp hastalığı, diyabet, böbrek hastalığı, kanser hastaları…) olanların risk faktörü yüksektir. Risk grubunda olanların grip şikayetlerinin başlaması durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak destek almaları gerekir. Bu hasta gruplarında antiviral tedavi dediğimiz ilaç tedavisi, şikayetler başladıktan sonraki 48 saat içinde etkindir. Geç başlanması durumunda etkisiz kalır. Antibiyotikler domuz gribinde etkisizdir.” 
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2016, 11:01
YORUM EKLE