Cep’te büyük tehlike!

Sağlık Bakanlığı'nın cep telefonlarının sağlık üzerindeki etkisiyle ilgili raporu korkuttu.

Cep’te büyük tehlike!

ANKARA- Son yıllarda sürekli değişen bilgiler ile cep telefonlarının insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda yaratılan kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için Sağlık Bakanlığı tarafından ''Elektromanyetik Alanların Sağlık Etkilerini Değerlendirme Alt Kurulu'' oluşturuldu. Kurul'un cep telefonlarının sağlığa etkisi ile ilgili olarak hazırladığı rapor, bu cihazları hayatımızdan olabildiğince çıkarmamız gerektiğini ortaya koydu.

TELEFONU BAŞUCUNDA UYUYANLAR DİKKAT!

Bilimsel kurulun hazırladığı raporda, hamilelerin, çocukların cep telefonu kullanmaması uyarısında bulunan raporda, uyurken cep telefonlarının kapatılması, kapatılmayacaksa başucundan en az 1 metre uzağa konulması öneriliyor.

Cep telefonlarının hareketli araçlar içerisinde kullanılması ve taşınması önerilmeyen raporda, araç içinde metal çeperlerden içeri yansıyan elektromanyetik alanın şiddetinin, açık havadakinden daha fazla elektromanyetik dalgaya yol açtığı gerekçe olarak gösteriliyor.

Raporda, cep telefonu kullanımı konusunda halka yönelik önerilere yer verildi.

''KONUŞMAK YERİNE, KISA MESAJ ATIN"

Cep telefonundan yayılan dalgadan etkilenimin uzaklıkla azaldığı vurgulanan rapora göre, kablolu kulaklık kullanılması telefonun baş bölgesinden uzak tutulmasını sağladığından, cep telefonlarının zararlı etkileri azaltılabiliyor. Kulaklığın olmadığı durumlarda ''hoparlör'' modu tuşlanarak, sesli görüşme ile telefondan uzak konuşulması öneriliyor.

"ÇOCUKLARDAN UZAK TUTUN"

Özellikle büyümesi ve gelişmesi devam eden çocuklarda cep telefonu kullanım yaşının geciktirilmesi ve çocukların cep telefonu kullanmaması tavsiye ediliyor. Çocukların cep telefonu kullanması halinde, faturaların kontrol edilmesi, gerektiğinde uyarılması isteniyor.

"HAMİLELER CEP TELEFONU KULLANMAYIN"

Hamilelerin ise cep telefonu kullanmaları önerilmiyor.

Acil durumlar dışında cep telefonu kullanılmaması ve mümkün olan her durumda cep telefonu yerine kablolu sabit telefonların kullanılması tavsiye ediliyor.

"HAT BAĞLANINCAYA KADAR TELEFONU KULAĞINIZA DAYAMAYIN"

Cep telefonu ile yapılan görüşmelerin mümkün olduğu kadar kısa tutulması ve daha çok kısa mesajlardan yararlanılması isteniyor. Numara çevrildikten sonra hat bağlanıncaya kadar telefonun vücuttan uzak tutulması isteniyor.

Cep telefonuna gelen arama olduğunda ya da arama yapılması gerektiği durumlarda, bağlantı kurulduktan sonra cep telefonunun kulağa tutulması ile elektromanyetik radyasyona maruz kalmanın önemli ölçüde azaltılacağı belirtiliyor.

''SAR DEĞERİ DÜŞÜK TELEFONLARI TERCİH EDİN''

Rapora göre, cep telefonu alınırken SAR değeri düşük telefonların tercih edilmesi öneriliyor.

Cep telefonlarının olabildiğince vücuttan uzakta kullanılması ve bulundurulması isteniyor. Özellikle kalp, beyin, böbrek gibi organlardan uzakta durması gerektiği vurgulanıyor.

Bebek odaları, yatak odaları ve çocukların yakınında cep telefonu bulundurulmaması tavsiye ediliyor.

Uyurken cep telefonlarının kapatılması, kapatılmayacaksa başucundan en az 1 metre uzağa konulması öneriliyor.

''ARABADA CEP TELEFONU KULLANMAYIN ÇÜNKÜ...''

Cep telefonlarının hareketli araçlar içerisinde kullanılması ve taşınması ise önerilmiyor. Buna gerekçe olarak da araç içinde metal çeperlerden içeri yansıyan elektromanyetik alanın şiddeti, yolculara açık havadakinden daha fazla elektromanyetik dalgaya maruz kalmasına neden olabiliyor.

Ayrıca, sürekli değişen baz istasyonları ile iletişime geçmeye çalışan cep telefonu, normalden çok daha fazla elektromanyetik dalga yayabiliyor.

Araç kullanırken cep telefonu veya araç telefonu kullanılmasının dikkati azalttığı ve kazalara neden olabildiği uyarısında da bulunuluyor. Bu nedenle araç güvenli bir yere çekildikten sonra cep telefonu ile konuşulması tavsiye ediliyor.

Özellikle yol koşullarının riskli olduğu yağışlı ve sisli havalarda cep telefonu ile kullanılmaması gerektiği belirtiliyor. Bunun dışında petrol istasyonlarında da cep telefonu kullanılmaması isteniyor.

YORUM EKLE