03 Temmuz 2012 Salı 14:11
‘Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom’a dikkat

Bilgisayarlarımız hayatımızın vaz geçilmez parçası olsa da uzun süreli kullanımlarda gözlerimiz üzerinde olumsuz etkiler yaratabiliyor.  Özellikle de kesintisiz olarak üç- dört saatten uzun bir süreyi bilgisayar başında geçirenlerin büyük bir çoğunluğunda “Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom” denilen sorun ortaya çıkabiliyor.

 

Dört saatten fazla kesintisiz bilgisayar başında olanların yaklaşık yüzde 90’ında CVS (Computer Vision Syndrome -Bilgisayar İlintili Görsel Sendrom) adı verilen bu hastalığın görüldüğüne dikkat çeken Op. Dr. Burcu Usta Uslu, sorunun nedenleri ve çözüm önerileriyle ilgili şu bilgileri verdi.

 

CVS, kendini, baş ağrısı, bulanık görme, boyun ağrısı, gözlerde kızarıklık ve yanma, gözlerde yorgunluk hissi, kuru göz, çift görme ve odaklanma problemleri gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Bu belirtilerin  ortaya çıkmasındaki temel etken uzun süre bilgisayar kullanımı. Ancak bunun yanısıra, yetersiz aydınlatma, ışığın ekrandan hatalı saçılımı (glare), hatalı izlem mesafesi,  hatalı oturuş pozisyonu veya tüm bunların kombinasyonları sorunu ortaya çıkaran diğer faktörler olarak sıralanıyor.

 

Op. Dr. Burcu Usta Uslu, ofis veya çalışılan ortamdaki diğer uygun olmayan faktörlerin eklenmesi ile (uygunsuz ışıklandırma, uygunsuz oturma pozisyonu vs.) bu bulguların şiddetinin artabileceğini ifade etti.

 

Tanının göz hekiminin muayenesi ile konulduğunu söyleyen Op. Dr. Burcu Usta Uslu, “Tanı, hastanın hikayesinin alınması, görsel keskinlik muayenesi, biyomikroskopik muayene ve odaklanma ile ilgili muayeneler yapılarak konulur. Yukarıda saydığımız yakınma ve belirtileri olan bireylerin bir göz doktoruna başvurması gerekir” diye belirtti.

 

İLK AŞAMADA GÖZ KURULUĞUNUN GİDERİLMESİ AMAÇLANIYOR

Tedavide ilk etapta göz kuruluğunun kontrol ve tedavi edilmesinin amaçlandığını dile getiren Dr. Uslu, “Hekimin tavsiye ettiği gözyaşı damlaları, jöleler veya bunların kombinasyonları kullanılabilir” diyor. Dr. Burcu Uslu, astenopik şikayetler denilen gözde yorgunluk, baş ağrısı, odaklanamama problemleri gibi yakınmalarda ise eşlik eden kırma kusurlarının düzeltilmesi ve diğer tedavilerin planlanması gerektiğini ifade ediyor.

 

HASTALIKTAN KORUNMANIN YOLLARI

Op. Dr. Burcu Usta Uslu, bazı temel egzersiz ve uygulamalar ile bu hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu söyleyerek şu önerilerde bulunuyor:  

• Çalışma esnasında bilinçli olarak gözlerinizi kırpın.

Uzaktaki bir objeye bakarak kasları gevşetmeye çalışın.

• 20-20-20 kuralı: Her 20 dakikada bir 20 adım ötedeki bir objeye 20 saniye bakın,

• Yukarıdaki uygulamayı yapamıyorsanız  her 30 dakikada bir 20-30 saniye gözlerinizi kapalı tutun.

• Hekiminiz uygun görürse küçük + camlar ile odaklanma sıkıntınızda rahatlık sağlamaya çalışın. 

• Bilgisayarınızın doğru mesafede olmasına özen gösterin, otururken doğru postürde olmaya çalışın.

• Bilgisayar ekran seviyesinin göz hizasından 10-15 derece daha aşağıda olmasını sağlayın.  

Son Güncelleme: 04.07.2012 09:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.